Ministr obrany USA nechce poslat proti demonstrantům vojáky

foto Policisté v americkém Houstonu dohlíží na protestní pochod vyvolaný smrtí George Floyda, 2. června 2020.

Washington - Americký ministr obrany Mark Esper dnes řekl, že nepodporuje aktivizaci takzvaného zákona o vzpouře, který by umožnil k potlačení násilných demonstrací nasadit armádu. Protesty vyvolané úmrtím černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty trvají už přes týden. Většina shromáždění z minulého večera byla pokojná a neprovázely je takové násilnosti a střety s policií, jako tomu bylo v posledních dnech. Po pondělní hrozbě, že do ulic některých měst pošle armádu, se k metropoli Washingtonu přesunuly stovky vojáků, odpoledne místního času se část z nich začala stahovat na své stálé základny.

Šéf Pentagonu Esper uvedl, že zákon, jenž by Trumpovi umožnil poslat vojáky k potlačení pouličních protestů, má být uplatněn jen v "nejurgentnějších a nejzávažnějších situacích". V takové situaci USA nyní podle Espera nejsou. Nejmenovaný vysoký činitel Bílého domu agentuře AP řekl, že Trump s povoláním armády nijak nespěchá. Svým výrokem se prý spíše snažil přesvědčit guvernéry k důraznějšímu postupu proti demonstrantům.

Prezident se však v úterý večer v sérii příspěvků na twitteru opřel do představitelů státu New York a stejnojmenného města a vyzval je, aby požádali o federální pomoc, protože je tamní situace "totálně mimo kontrolu".

Shromáždění se ovšem o úterní noci obešla bez větších incidentů. Střety s policií a ojedinělé případy rabování hlásil opět New York, kde se však situace oproti dřívějším dnům výrazně zklidnila. Podle agentury AP se tak stalo také v důsledku zpřísnění zákazu vycházení, lidé se ve městě nesměli na ulicích pohybovat již od 20:00 místního času, kdy je ještě denní světlo. V hlavním městě Washingtonu protestovaly pokojně tisíce lidí včetně demokratické senátorky a někdejší uchazečky o prezidentskou nominaci Elizabeth Warrenové. K úternímu večeru se tam situace mírně vyhrotila, demonstranti házeli na policisty dělobuchy a ti na to odpověděli salvami slzného plynu. Podobné potyčky se odehrály rovněž v Seattlu. Podle agentury AP zatkla policie od začátku protestů již více než 9000 lidí.

Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha George Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat. Policista Derek Chauvin je nyní ve vazbě a generální prokurátor Minnesoty rozšířil jeho obvinění z vraždy třetího stupně na obvinění z vraždy druhého stupně, za což hrozí delší vězení. Tři Chauvinovi kolegové, kteří byli při zásahu přítomni, byli obviněni z napomáhání vraždě.

Kritiku i podporu nadále sbírala Trumpova pondělní cesta z Bílého domu před nedaleký kostel, kvůli níž pořádkové síly násilně rozehnaly protest na přilehlém náměstí ještě před začátkem zákazu vycházení. Republikáni v Senátu zablokovali rezoluci, kterou chtěli demokraté prezidentovo chování odsoudit. Krize tak podle agentury AFP začíná získávat čím dál tím výraznější politický podtext, stejně jako řada předchozích ve Spojených státech.

Prezident později navštívil také svatyni papeže Jana Pavla II. na severovýchodě hlavního města, což označil washingtonský arcibiskup Wilton Gregory za hanebné. Toto katolické zařízení se totiž podle něj nechalo "zneužít a zmanipulovat způsobem, který porušuje naše náboženské principy". Trumpovu návštěvu kostela u Bílého domu, kde se nechal vyfotit s Biblí v ruce, již přitom ostře kritizovala biskupka Mariann Buddeová. Newyorský demokratický guvernér Andrew Cuomo dnes prezidenta popíchl, že "prezident ve Washingtonu Bibli držel v ruce, zatímco my tady v New Yorku ji opravdu čteme".

Papež František dnes v souvislosti s Floydovou smrtí označil za nepřípustnou jakoukoliv formu rasismu, odsoudil však rovněž násilnosti, jichž se dopouštěli někteří protestující. "Násilím se nic nezíská, zatímco o hodně věci přijdeme," prohlásila hlava katolické církve.

Podporu protestům proti policejnímu násilí dnes v londýnském Hyde Parku dávaly najevo tisíce lidí. Ani tato po většinu času poklidná manifestace se nakonec neobešla bez vypjatých okamžiků. Dav odpoledne pochodoval centrem města směrem k Trafalgarskému náměstí a u bran Downing Street, kde stojí sídlo britských premiérů, vypukla krátká potyčka mezi demonstranty a policisty. Šéf vlády Boris Johnson předtím řekl, že "naprosto chápe" potřebu lidí za současných okolností demonstrovat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 6. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď