V USA se hlasovalo i v referendech: o trestancích či marihuaně

foto Marihuana, cigareta marihuany, kuřák - ilustrační foto

Washington - Kromě nových členů Sněmovny reprezentantů, senátorů či guvernérů hlasovali Američané také o více než 150 návrzích v regionálních referendech. Například na Floridě voliči podpořili návrh, aby se odsouzeným zločincům po odpykání trestu vrátila automaticky voličská práva. V Ohiu odmítli snížit tresty za drogovou kriminalitu. V Michiganu přijali návrh na legalizaci rekreačního užívání marihuany, stejný návrh v Severní Dakotě voliči zavrhli.

Na Floridě dostanou napříště odsouzení zločinci po odpykání svého trestu zpět svá voličská práva. Dosud na základě místní ústavy o tato práva v rámci trestu přišli a získat je mohli jen na žádost, kterou směli ale podat až po pěti letech od odpykání trestu a pravidla pro to, kdy jí musel příslušný panel vyhovět, byla značně nejasná.

Podle listu The Miami Herald nemohlo kvůli tomuto ustanovení volit asi 1,2 milionu obyvatel Floridy. Vzhledem k sociálnímu složení skupiny odsouzených byla mezi lidmi bez volebního práva velká část černochů, kteří na federální úrovni patří spíše k voličům demokratů. Podle některých odhadů nemohla dosud na Floridě volit až pětina všech obyvatel tmavé pleti. Florida přitom patřila v minulosti v prezidentských volbách ke klíčovým státům, v nichž se rozhodovalo, zda bude prezident republikán či demokrat.

Na základě rozhodnutí floridských voličů, kterých pro změnu ústavy hlasovalo 64,3 procenta, nyní po odpykání trestu dostanou odsouzenci volební práva zpět. Výjimku budou tvořit pouze ti, kteří byli odsouzeni za vraždu či sexuální násilí.

V místním referendu hlasovali také lidé v Ohiu, kteří rozhodovali o tom, zda by se měla ve snaze zlepšit situaci v přeplněných věznicích snížit výše trestů za méně závažné drogové delikty. Ohijští se vyslovili proti snižování trestů.

Stejně jako při příležitosti prezidentských voleb před dvěma lety se i nyní hlasovalo také o marihuaně. Voliči v Severní Dakotě odmítli legalizovat rekreační užívání této lehké drogy, Michigan se naopak stal prvním státem na Středozápadě, který rekreační užívání marihuany schválil. Drogu si tu budou moci koupit lidé starší 21 let. S Michiganem tak tuto možnost mají lidé už v deseti státech USA a hlavním městě Washingtonu. Voliči z Missouri se rozhodli legalizovat marihuanu pro lékařské účely, a připojili se tak k dalším třem desítkám států USA, kde už mohou lékaři tuto drogu předepisovat.

Západní Virginie a Alabama na základě dnešního hlasování zpřísní pravidla pro potraty. V ústavách obou státu napříště bude, že ženy nemají na potrat právo. V Idahu a Nebrasce rozšíří státní zdravotní pojištění Medicaid. V Massachusetts se voliči postavili proti snaze zrušit zákon na ochranu transgenderových osob.

V řadě amerických států se hlasovalo i o reformách justice, daňového systému či změnách ve financování školství. V Arkansasu a Missouri voliči souhlasili se zvýšením minimální mzdy. Na Floridě například schválili postupný zákaz chrtích závodů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď