V USA opět přibylo přes 60.000 nakažených

foto Sanitka parkuje 19. července před vchodem pohotovosti v nemocnici Banner Estrella Medical Center ve Phoenixu.

Washington/Londýn/Paříž - V USA se za uplynulý den opět prokázalo více než 60.000 nových případů koronaviru. I když nově nakažených je o něco méně než v předchozích dnech, vývoj koronavirové pandemie v zemi je stále nepříznivý. V Rusku poprvé od dubna přibylo méně než 6000 nově nakažených za den. Ve Francii dnes začala platit povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech. V Bruselu budou dnes čtvrtým dnem pokračovat jednání lídrů Evropské unie o fondu obnovy, který má pomoci evropské ekonomice zasažené koronavirovou krizí.

V USA se za neděli podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nákaza koronavirem nově potvrdila u 61.500 osob, což je méně než v předchozím dni. Trend nicméně zůstává nepříznivý, hranici 60.000 případů za den USA překonaly posedmé za sebou. Za hlavní ohnisko epidemie je aktuálně považována Florida, prudké zhoršení situace ovšem zaznamenaly v posledních týdnech i Alabama, Louisiana, Texas či Tennessee. Od začátku pandemie se ve Spojených státech virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 3,77 milionu lidí, více než 140.000 z nich zemřelo. Počtem infikovaných i mrtvých jsou Spojené státy nejzasaženější zemí světa.

V Rusku klesla denní bilance nově nakažených poprvé od konce dubna pod hranici šesti tisíc. Za poslední den podle agentury Interfax přibylo 5940 případů infekce, s covidem-19 zemřelo dalších 85 osob. Celkově se v nejrozlehlejší zemi koronavirem infikovalo 777.486 lidí, což Rusko řadí na čtvrtou příčku na světě za Spojené státy, Brazílii a Indii.

V Bruselu dnes představitelé členských zemí EU čtvrtý den jednají o budoucím sedmiletém rozpočtu a o fondu na obnovu ekonomik států zasažených koronavirem.

Do oblíbených turistických destinací Čechů v Evropě lze v současnosti cestovat téměř bez omezení. V Řecku se lidé po příletu mohou setkat s namátkovým testem na koronavirus, všichni cestující musejí před cestou také vyplnit elektronický formulář. V Chorvatsku musejí turisté pouze na hranici ohlásit, kde se budou v zemi zdržovat, a dát úřadům kontakt pro případ, že se v jejich okolí vyskytne koronavirová nákaza. Příslušný online formulář je možné vyplnit před cestou.

V Itálii bude nejméně do 31. července platit povinnost nosit roušky v obchodech, vlacích či v dalších uzavřených prostorech. Na plážích by měli lidé udržovat vzájemný odstup. Itálie patří v Evropě k pandemií nejvíce zasaženým zemím: zdravotníci tu infekci odhalili u téměř čtvrt milionu lidí, přes 35.000 z nich zemřelo.

Ve většině Rakouska byla uvolněna již téměř všechna protikoronavirová omezení. Pouze ve spolkové zemi Horní Rakousko, která sousedí s Českem, dál platí povinnost nosit roušku na všech veřejných místech. Na zbytku území Rakouska jsou roušky povinné jen ve veřejné dopravě a v některých obchodech. Na hranicích Rakouska s Maďarskem a Slovinskem je nezbytné počítat se zvýšenými kontrolami, což souvisí s varováním Vídně před situací v balkánským státech.

V Číně se dnes po šesti měsících začala otvírat kina, která byla kvůli koronaviru uzavřena. Ve většině čínských měst je nyní nízké riziko nákazy, za posledních 24 hodin zaregistrovala pevninská Čína jen 22 nových případů infekce. V Japonsku dnes podle agentury Reuters počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 dosáhl hranici 1000.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 5:00 12°C

Celá předpověď