V Unipetrolu ráno hořelo, požár byl lokalizován

foto Ilustrační foto - Petrochemický areál Unipetrolu v Záluží u Litvínova.

Litvínov - V areálu společnosti Unipetrolu v Záluží u Litvínova ráno hořelo na jednotce parciální oxidace, tedy výroby vodíků. Požár se obešel bez zranění, řekl ČTK mluvčí společnosti Pavel Kaidl. Podle obyvatel Mostu a Litvínova požár provázely otřesy a výbuch. Provoz rafinérie je částečně omezen.

Lokální požár zasáhl jednotku parciální oxidace kolem půl páté ráno. "HZS Unipetrolu měl do pěti minut požár plně pod kontrolou. Pravděpodobnou příčinou byla netěsnost na potrubí plynu. Jedná se o lokální škodu na jednotce parciální oxidace, zejména na potrubí, kabeláži a izolacích," uvedl Kaidl.

Podle mluvčího krajských hasičů na místě zasahovali jen podnikoví hasiči Unipetrolu. "Požár byl lokalizován v 7:42. Jednotka provedla měření termokamerou a detektorem uhlovodíků. Nikdo nebyl zraněn," doplnil Marvan. Požár se podle společnosti obešel i bez škod na životním prostředí.

Podle obyvatel Mostu a Litvínova požár provázely několik desítek minut otřesy a výbuch. Policie po dobu zásahu uzavřela silnici I/27. Mezi Mostem a Litvínovem nejezdily ani tramvaje.

Provoz rafinérie je po požáru částečně omezen. Společnost prozatím odstavila výrobní jednotky vodíku a čpavku. "Podle našich prvních odhadů bude jednotka parciální oxidace uvedena zpět do provozu v následujících týdnech," doplnil Kaidl.

Mostecký okresní soud měl dnes začít projednávat kauzu požáru v Unipetrolu ze srpna 2015. Tehdy otřásla exploze etylenovou jednotkou a následoval mnohahodinový požár. Státní zástupce obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti dva zaměstnance firmy. Podle žalobce včas nespustili bezpečnostní opatření, aby havárii předešli. Firma za svými lidmi stojí. Hlavní líčení mělo být tento i příští týden, bylo ale odročeno na neurčito.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď