V Úhercích u Plzně závodí v jízdě na starých kolech

foto V Úhercích na Plzeňsku se 11. srpna konal 16. ročník závodu na starých kolech, takzvaných arabech. Na letošní Arab tour se přihlásilo osm čtyřčlenných týmů. Každý člen družstva jede půl hodiny kolem návsi, pak ho vystřídá kolega. Za 12 hodin závodu každý jezdec odjede šest půlhodin. Úherecká náves s kostelem je rozlehlá, jeden okruh měří 680 metrů a má 4,6 metru převýšení. Za půlhodinu jízdy ho nejrychlejší jezdci obkrouží na starém těžkém kole bez převodů i šestadvacetkrát. Arab tour nejsou jen závody. Pod hrozbou diskvalifikace musí každý závodník povinně vypít určený počet piv. Muži půllitry, ženy třetinky, případně vinné střiky. Za větší než povinný počet se přičítají bonusy.

Úherce (Plzeňsko) - Kolem návsi v Úhercích na Plzeňsku dnes celý den krouží závodníci na starých kolech, takzvaných arabech. Na 16. ročník závodu Arab tour se letos za polojasného počasí s lehkým větrem přihlásilo osm čtyřčlenných týmů. Tak málo jich bylo v dosavadní historii závodů jen jednou, a to když hodně pršelo. Každý člen týmu jede půl hodiny kolem návsi, pak ho vystřídá kolega. Za 12 hodin závodu každý jezdec odjede šest půlhodin, řekl dnes ČTK starosta a hlavní pořadatel Vlastimil Blažek.

V Úhercích na Plzeňsku se 11. srpna konal 16. ročník závodu na starých kolech, takzvaných arabech. Na letošní Arab tour se přihlásilo osm čtyřčlenných týmů. Každý člen družstva jede půl hodiny kolem návsi, pak ho vystřídá kolega. Každý tým má jen jeden bicykl. Za 12 hodin závodu každý jezdec odjede šest půlhodin. Úherecká náves s kostelem je rozlehlá, jeden okruh měří 680 metrů a má 4,6 metru převýšení. Za půlhodinu jízdy ho nejrychlejší jezdci obkrouží na starém těžkém kole bez převodů i šestadvacetkrát. Arab tour nejsou jen závody. Pod hrozbou diskvalifikace musí každý závodník povinně vypít určený počet piv. Muži půllitry, ženy třetinky, případně vinné střiky. Za větší než povinný počet se přičítají bonusy. Úherecká náves s kostelem je rozlehlá, dokonce o něco větší než plzeňské centrální náměstí, řekl starosta. Jeden okruh měří 680 metrů a má 4,6 metru převýšení. Za půlhodinu jízdy ho nejrychlejší jezdci obkrouží na starém těžkém kole bez převodů i šestadvacetkrát. "Když se to přepočítá na výsledky nejlepších družstev, ujedou až 380 kilometrů a mají průměrnou rychlost okolo 33 kilometrů za hodinu. Na starých herkách je to úctyhodný výkon," shrnul Blažek.

Stejně jako všechny dobré věci, zrodil se podle něj i nápad na závody na "arabech" v hospodě. Zpočátku to byla recesistická akce. Během prvních ročníků nebyla nouze o pády, ulomené šlapky a prasklé duše. Nyní mají závodníci kola opečovávaná a v lepším stavu.

V Úhercích na Plzeňsku se 11. srpna konal 16. ročník závodu na starých kolech, takzvaných arabech. Na letošní Arab tour se přihlásilo osm čtyřčlenných týmů. Každý člen družstva jede půl hodiny kolem návsi, pak ho vystřídá kolega. Každý tým má jen jeden bicykl. Za 12 hodin závodu každý jezdec odjede šest půlhodin. Úherecká náves s kostelem je rozlehlá, jeden okruh měří 680 metrů a má 4,6 metru převýšení. Za půlhodinu jízdy ho nejrychlejší jezdci obkrouží na starém těžkém kole bez převodů i šestadvacetkrát. Arab tour nejsou jen závody. Pod hrozbou diskvalifikace musí každý závodník povinně vypít určený počet piv. Muži půllitry, ženy třetinky, případně vinné střiky. Za větší než povinný počet se přičítají bonusy. Na snímku členové týmu hrají doprovodné hry. Některé závodní speciály září jasnými barvami, stejně jako dresy některých družstev. Závodní kolo má každé družstvo jen jedno, musí být se stálým převodem bez volnoběhu a přídavného hnacího zařízení. Šířka pneumatik musí být od 34 milimetrů. Kolo nesmí mít sportovní rám ani modernější řidítka, takzvané berany.

Arab tour nejsou jen závody. Pod hrozbou diskvalifikace musí každý závodník povinně vypít určený počet piv. Muži půllitry, ženy třetinky, případně vinné střiky. Za větší než povinný počet se přičítají bonusy.

I přes fyzickou náročnost není závod jen pro mladé ročníky. Věkový průměr soutěžních družstev se pohybuje od 19,5 do více než 46 let, uzavřel starosta obce s 377 obyvateli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 21. března 2019

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď