V týmu českých florbalistek je tatérka, stavařka i učitelka

foto Mistrovství světa florbalistek, skupina A: ČR - Lotyšsko, 1. prosince v Bratislavě. Z gólu se radují české hráčky zleva Martina Čapková, Nela Kapcová, Denisa Ratajová, Nela Jiráková a Eliška Krupnová. Zcela vlevo smutná Laura Gaugereová z Lotyšska.

Bratislava - Tatérka, stavařka či učitelka bojují v týmu českých florbalistek na mistrovství světa v Bratislavě. V amatérském sportu musejí reprezentantky na cestě za medailovým snem v konkurenci elitních týmů Švédska, Finska a Švýcarska skloubit přípravu se studiem i zaměstnáním. Často obětují i většinu dovolené.

V mladém kádru Miroslava Janovského v Bratislavě je řada studentek, ale například nejproduktivnější hráčka historie české reprezentace Tereza Urbánková z pražského Chodova nemá problém i s plným pracovním vytížením absolvovat všechny večerní klubové tréninky a navíc se věnovat i náročné přípravě na šampionát.

"Jsem zaměstnaná ve stavební firmě jako design manažer. Začínám v sedm hodin ráno, takže vstávám okolo půl šesté. Pak jsem de facto osm až devět hodin v práci. Měla jsem vždycky náročný režim i se školou. Dá se to skloubit. Až to nepůjde, tak se nebude dát nic dělat. Prostě priorita bude někde jinde než florbal," popsala šestadvacetiletá Urbánková.

Ke stavařině ji přivedli rodiče. "Oni jsou v tomto oboru, inspirovali mě a šla jsem na stavební školu. Následně jsem v Praze pokračovala na Českém vysokém učení technickém obor pozemních staveb a pak jsem dělala magisterské studium na budovy a prostředí," uvedla.

Při ročním angažmá ve švédském klubu KAIS Mora v sezoně 2015/16 dokončila diplomovou práci a našla si práci v oboru. "Věnuji se realizaci staveb za generálního dodavatele. Moje zaměření je na komerční výstavby, takže stavíme většinou administrativní budovy. Dělám i to, co mě baví, takže se do té práce moc těším," dodala Urbánková.

Útočnice Romana Žurková z Vítkovic se před rokem rozhodla pro soukromé podnikání a otevřela si tetovací salón. "Tetuju a dělám permanentní make up. Od malička mám cit pro detail a pro kreslení. Vystudovala jsem kosmetickou školu. Měla jsem cit pro detail, obočí, řasy, malování a líčení. Pak jsem si řekla, že by mě mohlo bavit tetování, a udělala jsem si kurz," řekla Žurková.

Má hodně zákazníků z florbalového prostředí a další přibudou i z kádru reprezentace. "Klientela se zvedá. Já zatím ani nemám webové stránky, ale on je každý zákazník taková chodící reklama. Zatím jim dělám i jejich návrhy, ale chtěla bych docílit toho, že budu dělat jen své vlastní návrhy," doplnila Žurková.

I ona má na těle kérky, které sama vytvořila. "Zkoušela jsem na sobě strojek. Na předloktí mám lva a na kotníku malou holubičku. A manžela už mám taky označkovaného," usmívala se jediná vdaná hráčka z národního týmu.

Obránkyně Hana Koníčkova učí na základní škole ve Vesci tělocvik. "Mám na starosti na druhém stupni tělocvik a sportovní hry na zkrácený úvazek. Ještě totiž studuji v druhém ročníku magistra na FTVS," řekla Koníčková. Kvůli boji o mistrovství světa navíc přestoupila před touto sezonou z Liberce do Vítkovic.

Přes týden tak v sezoně trénuje v České Lípě, kde vede mužský superligový tým asistentka kouče Janovského Lenka Bartošová. "S Vítkovicemi mám jeden trénink a pak jedu po zápase v sobotu nebo v neděli zpátky. Cestování je samozřejmě náročné. Ale osvědčilo se mi, že cestovat vlakem do Ostravy je maximálně pohodlné. Udělám tam seminárku za cestu tam, druhou za cestu zpátky a mám hotovo. Tři hodiny se tam soustředím jen na školu," doplnila Koníčková.

Útočnice Eliška Krupnová hraje v elitním švédském klubu Pixbo Wallenstam a na severu Evropy za více než dva roky svého působení dostudovala. Teď by chtěla pokračovat ve firmě, v které už byla na praxi při práci na diplomové práci před dokončením magisterského studia v oboru farmakochemie.

"Byla jsem v té firmě jedenáct měsíců a teď si v té stejné hledám práci. Mám za sebou pohovory a čekám, jestli mi dají vědět. Moc ráda bych se tam dostala. Dělala jsem tam už doteď osm hodin denně, takže pro mě by se nic nezměnilo. Byla jsem tam celý den a večer jsem šla na trénink. Můžu říct, že už jsem v pracovním režimu zajetá," podotkla Krupnová.

Jedinou další legionářkou v českém týmu je Denisa Ratajová, která ve finském Nurmijärvi obléká dres SB-Pro. "Tuhle půlsezonu jsem práci neměla, takže se o mě klub svým způsobem musí postarat, tak je to dané. Jsem moc vděčná, že mám tuhle možnost. Až se v lednu vrátím, budu zase pracovat. Nejspíš v restauraci," řekla Ratajová.

Musí se stále ještě soustředit i na dokončení studia. Sice se kvůli škole na startu sezony 2016/17 vrátila do Vítkovic, ale nakonec po dalším půlroce zvítězila touha posouvat se výš ve florbalové kariéře. "Studuju na dálku finance v Ostravě. Mám individuální studijní plán, ale při zkouškovém musím být ve škole," dodala Ratajová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď