V tvrzi Hůrka je vystaven prototyp střely Röchling

foto Na dělostřelecké tvrzi Hůrka u Králík byla 20. července 2020 otevřena nová expozice zaměřená na protibetonové střely Röchling. Mimořádným exponátem je kompletní prototyp střely (na snímku), který se zachoval včetně pouzdra na stabilizační křidélka a přípravku pro jeho montáž.

Králíky (Orlickoústecko) - Na dělostřelecké tvrzi Hůrka u Králík byla dnes otevřena nová expozice zaměřená na protibetonové střely Röchling. Vyvíjelo je nacistické Německo a jejich účinky se testovaly mimo jiné právě na této součásti československého opevnění. Mimořádným exponátem je kompletní prototyp střely, který se zachoval včetně pouzdra na stabilizační křidélka a přípravku pro jeho montáž, uvedl Martin Ráboň, ředitel Společnosti přátel čs. opevnění, jež tvrz provozuje.

Fotogalerie

"Kromě prototypu je v expozici třeba i celá špice originálu, která byla vytěžena na dělostřeleckém srubu KF 11," řekl Ráboň.

Prototyp pocházející z roku 1938 daroval společnosti bývalý zaměstnanec firmy, která střely vyvíjela. Oproti skutečným střelám, které byly dlouhé 2,3 až 2,6 metru a měly různou ráži, měří jen 36 centimetrů a má ráži 20 milimetrů. Prototypy firma testovala ve starém dole, kde využívala délky štol.

Nacisté účinek střel zkoušeli i na tvrzi Hůrka. Návštěvníci je mohou dodnes vidět ve zdech uvnitř i venku. Samotný prototyp je umístěn ve speciální vitríně, která jej chrání před vlhkostí.

Střely Röchling dokázaly prorazit i několik metrů betonu. Během druhé světové války nikdy nebyly využity, protože jejich vývoj byl dokončen až v době, kdy již německá armáda opevnění dobyla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď