V tuzemsku pokračují on-line aktivity divadelníků i hudebníků

foto Na různých místech Ostravy připravovali 9. dubna 2020 členové baletu Národního divadla Moravskoslezského (NDM) krátké choreografie, které budou součástí on-line přenosů v době pandemie koronaviru. Na snímku z Prokešova náměstí před radnicí jsou Réka Kissová a Matthias Kastl v duetu Valmonta a Madam de Tourvel z baletu Nebezpečné známosti v choreografii Kryzstofa Pastora.

Praha - V tuzemsku pokračují on-line aktivity divadelníků i hudebníků, které mají přispět k lepší náladě nebo jinak pomoci v době koronavirové pandemie. Například festival taneční hudby Let It Roll se rozhodl streamováním podpořit lékaře a zdravotní sestry. Herecké osobnosti Divadla Kalich zase na youtube nabídnou čtení humoristických povídek.

Fotogalerie

Během sledování live streamů festivalu Let It Roll na sociálních sítích může kdokoli přes dárcovskou platformu Donio přispět na masky pro zdravotníky. Za každých 600 korun dodá tým masku jednomu lékaři nebo zdravotní sestřičce. "První edicí byl rok 2013 z Benešova a tento týden budeme pokračovat ročníkem 2014, který se konal poprvé na letišti v Milovicích, kde festival pořádáme doteď. Takto budeme pokračovat ročník po ročníku, dokud karanténa neskončí nebo nebudou mít lékaři dostatek ochrany," uvedl zakladatel festivalu Zdeněk Souček.

V Praze žijící slovenská umělkyně Katarzia, vlastním jménem Katarína Kubošiová, postupně na své sociální sítě přidává koncertní záznamy svých skladeb. Novinkou je duet s Danem Bártou s názvem Milovať s hudbou. Fanoušci se tak mohou potěšit jejími písněmi v orchestrálních aranžích, které zazněly loni v létě na bratislavském Viva Musica! festivalu. Mezi už zveřejněnými skladbami je také novinka Bonsai. "Zdálo se mně, že na zveřejnění tohoto materiálu je teď vhodná doba, abychom si připomněli časy, když jsme ještě hrávali koncerty," podotkla Katarzia.

V sobotu 11. dubna se uskuteční už čtvrtý večer přenosů ze zkušebny skupiny Mňága a Žďorp, tentokrát s desku Ryzí zlato z roku 1995. Fanoušci se tedy můžou těšit na písně jako Psi pana Pavlova, I cesta může být cíl, Nejlíp jim bylo nebo Berousek. Ještě ten samý den se kapela představí v rámci pořadu Koncert pro jiné myšlenky, který uvádí Lucie Výborná na Radiožurnálu a živě bude také na youtube. Mňága a Žďorp odehrála pro fanoušky ze zkušebny už tři sobotní koncerty. Nejprve navázala na turné k aktuální desce Třecí plochy a pokřtila videoklipy k písním Vteřiny věčnosti a Žádnej strach. Následně připravila koncertní jukebox, kdy hrála písničky na přání a minulý víkend si zahrála společně s Márdim a Pítrsem z Vypsané fixy.

Herecké osobnosti, které se střídají v inscenacích pražského Divadla Kalich, načetly humoristické povídky. Divadlo je bude počínaje 12. dubnem postupně umisťovat vždy v neděli na svůj kanál na youtube. Tam budou uloženy k poslechu zdarma. Jako první v sérii nazvané Poslouchejte Divadlo Kalich nabídnou soudničku Františka Němce Kulajdovic tetička v podání Jany Paulové. O týden později bude následovat Jiří Lábus s povídkou Ignáta Hermanna, dále Barbora Hrzánová zalistuje povídkami Jaroslava Haška a například 3. května přispěje Oldřich Kaiser povídkou Stephena Leacocka Jak jsme slavili svátek matek.

Baletní gala z Národního divadla s názvem Protančíme tím nabídne 12. dubna v přímém přenosu ČT Art. Živý stream bude také na facebookové stránce Baletu Národního divadla. Baletní gala se uskuteční za přísných hygienických opatření. Také v dramaturgické linii večera se odráží paradoxy v čase koronaviru - diváci uvidí buď sólové výstupy, nebo spolu budou tančit ti, kdo mohou, protože bydlí ve společné domácnosti. "Jsme si vědomi přínosu, který divadlo pro společnost vždycky mělo a i nyní v této paradoxní situaci má. Divadlo má přesah, komunikuje, ovlivňuje, je duchovní nadstavbou. Přestože nehrajeme, snažíme se rozdávat krásu a šířit pozitivní emoce. Chceme povzbudit společnost, která se vyrovnává s řadou potíží," uvedli autoři gala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď