V Troji pontonový most nebude, řeší se provizorní lávka a přívoz

foto Zřícená lávka v pražské Troji (na snímku z 5. prosince).

Černošice (u Prahy) - Na místě zřícené lávky v pražské Troji není možné postavit pontonový most. Hledají se proto náhradní varianty, jak co nejdříve zajistit provizorní spojení obou vltavských břehů. Náměstek pražského primátora Petr Dolínek (ČSSD) novinářům řekl, že magistrát chce na místě zavést co nejrychleji přívoz. Nejdřív ale musí zborcenou stavbu prozkoumat soudní znalec, poté ji v následujících dnech stavební firma odborně rozebere a odveze. Město také usiluje o rychlou změnu územního plánu, která umožní postavit mezi Císařským ostrovem a Trojou novou lávku.

"Pontonový most lze ze zákona použít pouze v případě živelních katastrof," uvedl Dolínek. Zástupci města, Prahy 7, Státních hmotných rezerv a armády proto nyní hledají takové technické řešení dočasného přemostění Vltavy, které by mohlo být postaveno během čtyř až pěti měsíců.

Videozáznam TK k vývoji kolem zřícené lávky v Troji:

Lávka v Troji se zřítila v sobotu po 13:00. Ze čtyř zraněných jsou dva zraněni vážně. Praha nyní chystá kontroly a uzavírky některých mostů i lávek pro pěší, mezi nimi jsou například lávka přes Berounku v Radotíně nebo lávky pro pěší na železničním mostě mezi Podskalím a Smíchovem.

Praha daruje zraněným po 50.000 korunách. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Není to odškodné za zdravotní újmy, to bude město řešit po prošetření nehody. Dar navrhl zastupitelský klub ANO.

Pražské přívozy na Vltavě, ilustrační mapka oblasti.
Trojská lávka určená pro pěší a cyklisty nikdy nebyla v územním plánu hlavního města. "To znamená, že pro postavení nové lávky musí dojít ke změně územního plánu," uvedl náměstek. Institut plánování a rozvoje dnes podle Dolínka odesílá návrh na změny územního plánu pro zřízení dvou lávek. "Jedna je tato lávka, druhá je ta, co plánuje institut ve studii o Císařském ostrově níže po proudu," dodal.

Schválit změnu plánu potrvá zhruba rok, mezitím vypíše město architektonickou soutěž. Nová lávka bude muset splňovat přísná kritéria například kvůli hrozbě povodní, bude tedy podle Dolínka zhruba o 80 centimetrů až metr výše než předchozí stavba z 80. let.

Firma Strabag má podle smlouvy na odbornou demontáž a odvoz lávky 13 dní, práce ale mohou kdykoliv přerušit soudní znalci. Náklady na rozebrání a odvoz by neměly překročit deset milionů.

Zaměstnanci Strabagu začnou zřícenou lávku demontovat nejdříve na Císařském ostrově. Poté se přesunou na trojský břeh. Novinářům to řekl zástupce firmy Karel Frankota. Demontáž by měla trvat zhruba 13 dní, záležet bude ale na požadavcích soudního znalce a policie. Náklady mají být do deseti milionů korun. Staveniště firmě předala Technická správa komunikací (TSK) v pondělí odpoledne.

"Začneme na Císařském ostrově stabilizací pilíře, který je nakloněn směrem k podpěře jedna. Po stabilizaci pilíře, na kterém jsou zavěšeny zbytky nosné konstrukce, začneme lávku postupně rozebírat. Nejdřív sundáme část, která je zlomená u hlavy pilíře směrem k vodě. Potom sundáme část zlomenou směrem k opěře jedna," popsal postup Frankota.

Zlomené části firma odstraní tak, že pod ně nahrne zeminu, na kterou je spustí. Jakmile je odveze, začne s demontáží pilíře. Následně dělníci vyndají kus lávky, který leží na břehu ostrova a zasahuje i do vody. Po vytažení díly převezou na parkoviště vedle betonárky v Troji, kde je bude zkoumat znalec.

Po skončení prací na ostrově se firma přesune na protější břeh. Také tam nejdříve stabilizuje pilíř, který je nakloněn směrem do Troje. Postup demontáže bude stejný jako na ostrově. Na trojské straně budou práce náročnější, neboť ve Vltavě tam leží větší kus zřícené lávky.

Práce na levém břehu by mohly být hotovy do konce týdne a demontáž na trojské straně by podle Frankoty mohla začít v příštím týdnu. Na práce bude dohlížet soudní znalec a policie, kteří je podle potřeby mohou kdykoliv přerušit.

Lávka v Černošicích byla z bezpečnostních důvodů uzavřena

Lávka přes řeku Berounku mezi Černošicemi a pražskými Lipenci byla v pondělí večer z bezpečnostních důvodů uzavřena. Pražský magistrát zadal zpracování aktuálního posudku, podle kterého bude rozhodnuto o dalších krocích, uvedl na webových stránkách města starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické).

Lávka přes řeku Berounku mezi Černošicemi a pražskými Lipenci byla 4. prosince večer z bezpečnostních důvodů uzavřena. Snímek byl pořízen 5. prosince ráno. Starosta městské části Praha-Lipence Michal Popek s uzavřením lávky nesouhlasí. "Podle mého názoru je to zbytečná panika po těch událostech v Troji. Zbytečná panika, ale obrovská komplikace životu lidí, kteří mají s lávkou co dočinění," řekl ČTK Popek. Praha podle něj od Černošic převzala lávku do majetku teprve nedávno, navíc byla letos v létě částečně opravena. "Byla opravena pochozí část a zábradlí. Z mého pohledu než se do takové věci investuje, tak se zjistí celkový stav. Ten stav zjevně tedy byl natolik uspokojivý, že k té investici došlo," dodal starosta.

Obyvatelům Lipence i Černošic podle něj uzavření lávky způsobilo značné komplikace, lávku totiž lidé používají k cestám na vlak, na poštu i do obchodů. Náhradní trasa v blízkosti neexistuje. "Aby se lidé dostali na stejné místo, tak místo přejití 100 metrů přes lávku musí ujet přes 15 kilometrů autem," dodal Popek.

Lávku by podle něj měl co nejdříve prohlédnout odborník, který rozhodne, zda má zůstat uzavřená, nebo se naopak znovu otevře. Dodal, že v plánu investic hlavního města je částka na financování kompletní rekonstrukce této lávky, nebo její demolice a následné stavby nové lávky. Její stav ale podle něj v tuto chvíli není tak kritický, aby musela být uzavřena. "Lidé mi teď zrovna píší maily, že kromě nějakých fošen na začátku lávky přibyly i ostnaté dráty," řekl starosta. Podle zjištění ČTK dnes někteří lidé uzavření lávky nerespektovali a vydávali se po ní navzdory zákazu.  Starosta Lipenců řekl, že o uzavření přechodu se dozvěděl z rádia, nikoliv oficiální cestou přes magistrát.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď