V trestanecké kolonii na jihu Ruska zřejmě vypukla vzpoura 200 vězňů

foto Zamřížované okno vězení, pracovní tábor - ilustrační foto

Moskva - V trestanecké kolonii ve Vladikavkazu na jihu evropské části Ruska vypukla vzpoura asi dvou set vězňů. Situace je tam podle dosavadních zpráv zatím pod kontrolou, nicméně na místo byla povolána zásahová jednotka. Informovala o tom večer agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje.

Důvod vzniku nepokojů v tomto vězeňském zařízení v metropoli Severoosetské autonomní republiky zatím není jasný. Podle agentury TASS ale ministerstvo spravedlnosti obdrželo svědectví o porušování práv trestanců a konfliktem ve vladikavkazské kolonii se zřejmě bude zabývat vyšetřovací výbor Ruské federace.

Podle severoosetského ombudsmana Tamerlana Cgojeva je místo vzpoury odříznuté. "Situace je stabilní, zatím je pod kontrolou. Nebylo tady přijato rozhodnutí o potlačení," sdělil ochránce lidských práv.

Nicméně o něco později zdroj ze "silových struktur" Severní Osetie agentuře řekl, že na místo vyjela policejní zásahová jednotka OMON.

Nepokoje ve vladikavkazské vězeňské kolonii vypukly nedlouho poté, co ruské úřady začaly začátkem září vyšetřovat zprávy o mučení ve věznicích. Jednat začaly, když se na veřejnost dostalo video zachycující znásilňování spoutaného vězně ve vězeňské nemocnici v Saratovské oblasti.

Záznam zveřejnila na svém účtu na sociální síti Telegram nevládní organizace Gulagu.net. Ta tvrdí, že od informátora obdržela více než tisícovku videí potvrzujících systematické mučení v ruských věznicích. Vězni jsou týráni, aby se přiznali ke spáchání zločinů nebo aby přistoupili na spolupráci s dozorci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď