V Teplicích už teď vyrábějí vánoční balicí papír

foto Vánoční balicí papír s předstihem vyrábí továrna v Teplicích. Využívá volnou kapacitu strojů na výrobu tapet. Zatímco tapety se podřizují módě, do podoby balicího papíru návrháři tolik nepromlouvají. Tlak je v poslední době v obou případech na ekologii při produkci i recyklaci. Na snímku ze 13. února 2020 jsou potisknuté role vánočního balícího papíru ve výrobních prostorech firmy Vavex 1990 v Teplicích.

Teplice - Vánoční balicí papír s předstihem vyrábí továrna v Teplicích. Využívá volnou kapacitu strojů na výrobu tapet. Zatímco tapety se podřizují módě, do podoby balicího papíru návrháři tolik nepromlouvají. Tlak je v poslední době v obou případech na ekologii při produkci i recyklaci. ČTK to řekl Václav Velát, obchodní zástupce firmy Vavex.

Fotogalerie

Tapety vyrábí společnost, která má sídlo v Příbrami, od roku 1990. Před pár lety přidala do portfolia balicí papír a nedávno obaly na potraviny, jako je máslo či tvaroh.

Na českém trhu je Vavex největším výrobcem tapet, ročně vyrobí kolem milionu rolí. Jedna role má pět metrů čtverečních. Vyváží 60 procent produkce, a to například do Indie, Jižní Afriky, Austrálie či Japonska. Obrat firmy podle Veláta loni meziročně vzrostl o skoro 20 procent na zhruba 70 milionů korun.

Větší poptávka než v minulosti je podle Veláta po luxusním zboží, přibývá zákazníků, kteří chtějí dražší balicí papír i tapety. Na trhu západní Evropy chce podnik uspět s exkluzivními tapetami s přidanými metalickými pásky. Novou kolekci navrhli designéři z Íránu. Právě kovové a blýskavé efekty jsou dnes podle Veláta v tapetách trendem stejně jako geometrické vzory, které nahradily květiny.

Cena za roli tapety se pohybuje od 150 korun do několika tisíců korun. "Vyrábíme i tapety na zakázku, třeba pro kasina se zlatými efekty. Hlubotisk kombinujeme například při instalaci korálků se sítotiskem," uvedl Velát. Zatímco v zahraničí podle něj lidé doplňují luxusní tapety jednobarevnými, v Česku je kolem výrazné tapety malovaná zeď. Mezi barvami vévodí nyní šedá, stříbrná, ve vzorech se nejvíce prodávají imitace přírodních materiálů nebo tapety s 3D efektem.

Při výrobě se používá papír, který není vyroben ze dřeva ze stromů z pralesů, ekologické jsou vodou ředitelné barvy. "Dbá se také na to, aby bylo možné tapety dobře recyklovat," uvedl Velát.

Sezonou tapetování je podle Veláta březen a duben a říjen s listopad. Nejvíce práce mají ve Vavexu na podzim, kdy se v továrně pracuje na dvě směny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď