V technické místnosti Muzea Kampa hořely elektrické rozvody

foto V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů zasahovaly 15. července 2020 čtyři jednotky hasičů u požáru elektrických rozvodů. V budově se nacházely tlakové lahve. Hasiči to uvedli na twitteru. Podle jejich informací je v péči záchranářů jeden člověk.

Praha - V technické místnosti Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů hořely dnes odpoledne elektrické rozvody. Zplodiny hoření se dostaly do výstavních prostor. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Hasičům se prostory podařilo rychle odvětrat. Hasiči to uvedli na twitteru. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže, řekla ČTK mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci budou podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) v řádu vyšších desítek milionů korun. Škody na obrazech zatím nejsou známy, řekl Chabr ČTK.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil ČTK řekl, že díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit, uvedl.

Hořet začalo kolem 14:00. "Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do výstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací," řekl poté mluvčí hasičů Martin Kavka. V technické místnosti byly tlakové lahve, hasiči je vynosili. Policejní mluvčí ČTK řekla, že přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru. Uzavřena byla v době zásahu plavební komora před objektem.

Video: U Muzea Kampa hořely elektrické rozvody
15.07.2020, 16:00, autor: HZS Praha, zdroj: PR

"Po dohodě s odborníky muzea nebylo nakonec nutné obrazy přesouvat. Prostor se nám podařilo rychle odvětrat. Požár je zcela uhašen," uvedl mluvčí hasičů kolem 16:15. Požár podle Pospíšila i Chabra vznikl při opravě v technické místnosti. Zřejmě kdosi svařoval panty, a od plamenů se vzňalo obložení místnosti, uvedl Pospíšil. Technickou místnost požár kompletně zničil, doplnil Chabr.

Budova se musí řádně odvětrat, okolí proto zajišťují policisté. "Hlídají exponáty, je to celé otevřené," řekla ČTK policejní mluvčí Lucie Drábková.

Pospíšil je vděčný hasičům za záchranu objektu a cenných sbírek, chce ale začít jednat s Prahou, které objekt patří, aby bylo možné co nejdříve Muzeum Kampa alespoň částečně otevřít. Pokud by muzeum zůstalo zavřené delší dobu, byla by to po koronavirové krizi a s ní spojeným uzavřením další velká ekonomická rána, dodal.

Video: U Muzea Kampa hoří elektrické rozvody
15.07.2020, 15:00, autor: HZS Praha, zdroj: PR

Podle Chabra bude moci část muzea fungovat i nyní, neboť muzeum má dvě klimatizační jednotky. Jedna z nich poškozena nebyla. "Nicméně, co se týká toho křídla, co je vidět od Vltavy, tak tam se obávám, že to bude trvat poměrně delší dobu. Když budeme optimističtí, tak to potrvá měsíc, měsíc a půl, v horším případě i déle," řekl radní.

O založení Muzea Kampa se zasloužila sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková (100), která bydlí v jiné části muzea, než kde hořelo. Je v pořádku, uvedl Pospíšil na twitteru. Mládková v exilu v USA společně se svým manželem, ekonomem Janem Mládkem, shromáždila rozsáhlou sbírku umění. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vytvoření muzea, kde by mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech mu výrazně roste návštěvnost.

Sbírka Muzea Kampa se soustředí zejména na umění 20. století, s občasnými přesahy k 19. a 21. století. Pilířem sbírky je kolekce děl Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejdůležitějších průkopníků abstrakce. Obsahuje 215 olejomaleb, studií a kreseb. Díky daru Medy Mládkové je v majetku Prahy a muzeum je má v dlouhodobé správě. V muzeu je také sbírka Jiřího a Běly Kolářových a sbírka umění střední Evropy.

Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď