V Tbilisi začal další protest, demonstranti žádají nové volby

foto Opoziční demonstrace před gruzínským parlamentem v Tbilisi.

Tbilisi - V gruzínské metropoli Tbilisi začal další mítink, jehož účastníci žádají demisi ministra vnitra, předčasné volby podle změněného volebního systému a propuštění vězněných demonstrantů. Protest je třetím od čtvrtečního večera, kdy v Tbilisi propukly masové nepokoje v reakci na návštěvu ruských poslanců, kterou demonstranti označují za provokaci.

Demonstranti požadují změnu volebního systému z většinového na poměrný a odstoupení ministra vnitra Giorgiho Gacharii, zodpovědného za rozehnání čtvrteční demonstrace. Zásah si vyžádal na 240 raněných a asi tři stovky zatčených, jejichž propuštění účastníci dnešního protestu požadují.

Demonstrace, které si už vynutily odstoupení předsedy parlamentu Irakliho Kobachidzeho, vyvolaly novou krizi ve vztazích Gruzie s Ruskem, zeměmi, které v roce 2008 svedly krátkou válku. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek zakázal ruským aerolinkám od 8. července létat do Gruzie, dnes Moskva oznámila, že od stejného data nesmějí gruzínské stroje létat do Ruska. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová v komentáři k roztržce označila Rusko za "nepřítele a okupanta". Moskva totiž uznává nezávislost kavkazských odštěpeneckých provincií Abcházie a Jižní Osetie, kde má své vojenské posádky.

Dnes na rozdíl od páteční a čtvrteční demonstrace organizátoři protestu zakázali projevy aktivistů politických stran s odůvodněním, že akce je nepolitická. Podle mluvčího demonstrantů, kterým je režisér Michail Mšvildadze, musí o změnu poměrů usilovat občanská společnost vlastními silami. Podle místního tisku demonstrace podporovala zejména opoziční strana Sjednocené národní hnutí exprezidenta Michaila Saakašviliho.

Gruzínské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že na čtvrteční demonstraci bylo zadrženo přes 300 lidí, z nich zhruba 120 byly vyměřeny administrativní tresty. Případné přehmaty zasahujících policistů šetří ministerská generální inspekce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2019

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď