V Tbilisi opět demonstrují přívrženci opozice proti kontroverzní normě

foto Gruzie - vlajka - ilustrační foto.

Tbilisi - V centru gruzínské metropole se koná další demonstrace přívrženců opozice, která byla svolána před sídlo parlamentu jako pokračování protestu proti kontroverznímu návrhu zákona o zahraničních agentech. Informovala o tom ruská média. Podle kritiků návrh zákona v případě přijetí posune Gruzii k autoritářskému režimu po vzoru Ruska.

Provoz na Rustaveliho třídě, kde se parlament nachází, zablokovala asi tisícovka demonstrantů s vlajkami Gruzie a Evropské unie. Protest, kterého se účastní také studenti a ženské spolky, se odehrává v klidu, vylíčil zpravodaj ruské agentury TASS. List Kommersant píše o "ženských pochodech", které se na dnešní svátek žen konají v desítce měst. Asi tisícovka žen v gruzínské metropoli protestuje s transparenty "Stop Rusku" a s hesly proti "totalitní kontrole".

Sporný zákon v úterý vládní většina v parlamentu schválila v prvním čtení. Už v úterý se před parlamentem sešly tisíce přívrženců opozice, jejichž protest skončil až po deseti hodinách dnes časně ráno. Policie zadržela 66 demonstrantů, kterým hrozí postih za výtržnosti a neuposlechnutí pokynů policie, uvedlo ministerstvo vnitra. Dodalo, že během potyček byla zraněna padesátka strážců zákona. Těžkooděnci proti demonstrantům opakovaně použili slzný plyn, ohlušující granáty a vodní dělo, demonstranti po policistech házeli dělobuchy, petardy a také zápalné lahve.

Navrhovaná norma by vyžadovala, aby se organizace, které získávají více než 20 procent svých finančních prostředků ze zahraničí, registrovaly jako "zahraniční agenti" a podrobily se kontrole ministerstva spravedlnosti. Jinak by jim hrozily vysoké pokuty.

Kritici pokládají zákon o zahraničních agentech za posun zakavkazské republiky k autoritářskému režimu po vzoru Ruska, kde obdobný zákon platí od roku 2012. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová jej slíbila vetovat, protože podle ní ohrožuje naděje země na vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Ale vládní většina by její veto mohla přehlasovat. Americké velvyslanectví označilo přijetí zákona v prvním čtení za "černý den pro gruzínskou demokracii". Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella není zákon slučitelný s hodnotami Evropské unie.

Zurabišviliová už v úterý podpořila demonstranty v prohlášení z newyorského sídla OSN. Prezidentka přitom původně vzešla z vládnoucí strany Gruzínský sen. "Jsem spolu s vámi, protože dnes ztělesňujete svobodnou Gruzii," prohlásila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď