V Tatiné na Plzeňsku je po oslavě deset nakažených koronavirem

foto Odběr vzorků pro testování na nákazu koronavirem - ilustrační foto.

Tatiná (Plzeňsko) - V obci Tatiná na Plzeňsku se objevilo nové ohnisko koronaviru. Pozitivně testováno je tam aktuálně deset lidí. Nákaza se objevila nejdřív u čtyřiasedmdesátileté ženy, která byla v sobotu minulý týden s příznaky respirační infekce hospitalizována v Plzni. Další se nakazili při rodinné oslavě, jíž se zúčastnila, uvedl v tiskové zprávě krajský epidemiolog Petr Pazdiora. Tatiná kvůli karanténě nechala zavřít městský úřad a testuje místní, doporučila nošení roušek.

Hygienici zjistili, že nakažená seniorka se účastnila oslavy 80. narozenin své sestry zhruba týden před pozitivním testem. Na testy museli proto další lidé, kteří se oslavy v Tatiné účastnili, i rodinní příslušníci. Výsledky ukázaly podle Pazdiory infekci u dalších devíti lidí, nikdo zatím nemá příznaky onemocnění ani nemusel do nemocnice.

Při trasování nemocných se zjistilo, že část nakažených ještě před minulým víkendem jela autobusem na zájezd. Hygienici oslovují i účastníky zájezdu a indikují je k odběrům, uvedl Pazdiora.

Starosta Tatiné Jaroslav Beneš ČTK řekl, že ve spolupráci s hygienou připravují testování dalších lidí. Obec má 250 obyvatel, podle starosty zbývá dotestovat zhruba polovinu. Kvůli karanténě nechali zavřít městský úřad a místní pohostinství. "Zároveň jsme doporučili obyvatelům dbát na zvýšenou hygienu, omezit sociální kontakty a nosit roušky," řekl Beneš.

V Plzeňském kraji je aktuálně nakažených 151 lidí. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 819 lidí. Zemřelo jich 17.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď