V syrské východní Ghútě pokračuje evakuace, tvrdí Moskva

foto Ilustrační foto - Evakuace ze syrské oblasti východní Ghúty.

Damašek/Moskva - Z východní Ghúty u Damašku dnes podle ruské armády odešlo dalších 49 lidí. Znamená to, že od otevření evakuačního koridoru se již evakuovalo 350 lidí. Oznámil to dnes ruský generál Jurij Jevtušenko. Boje v Ghútě pokračují, při náletu zemřelo v úterý večer 12 radikálů ze skupiny Fajlak ar-Rahman, oznámila dnes exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Do Dúmy, což je největší město východní Ghúty, teď podle syrského Červeného půlměsíce směřuje humanitární konvoj.

SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že informace získává od svých lidí v terénu. Za úterním náletem je podle ní Rusko, které je spojencem syrské vlády. Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl, že mezi 12 mrtvými radikály jsou dva velitelé Fajlak ar-Rahman.

Vladimir Zolotuchin z ruského centra po smíření znesvářených stran ráno sdělil, že od otevření humanitárních koridorů z východní Ghúty odešlo asi 300 lidí. Jevtušenko po několika hodinách řekl, že možnosti evakuace využilo dalších 49 osob.

Zástupce povstalecké skupiny Džajš al-Islám potvrdil, že odcházejí osoby, které potřebují lékařskou péči. Dnes podle něj Ghútu opustilo 25 takových lidí. Syrská státní televize informovala o průchodu civilistů evakuačním koridorem bez toho, zda šlo o pacienty, nebo o zdravé osoby.

Rada bezpečnosti OSN 24. února přijala rezoluci o 30denním příměří, které mělo umožnit zásobit východní Ghútu a pomoci evakuovat civilisty. Boje ale neustaly a Rusko krátce potom ohlásilo částečné příměří, které má platit vždy pět hodin denně. Rusko a syrská armáda otevřely trasu, kudy mají civilisté odcházet. První větší skupina, v níž bylo vidět i nemocné a zraněné, odešla v úterý.

Syrský prezident Bašár Asad dnes řekl, že hodlá čelit tomu, co nazval západními plány na rozbití jednoty Sýrie. "Náš boj proti terorismu neskončí, dokud zde bude i jediný terorista. Postavíme se scénářům Západu, které útočí na jednotu a svébytnost naší země," sdělil Asad.

Zajd Msalátí, který působí jako poradce syrského Červeného půlměsíce, agentuře Reuters řekl, že do Dúmy směřuje 25 nákladních aut s potravinami a léky. Vjet by tam měly ve čtvrtek. Naposledy se pomoc do východní Ghúty dostala minulý týden, konvoj ale kvůli útokům nestačil vyložit celý náklad a musel se vrátit.

Syrská armáda se snaží získat kontrolu nad východní Ghútou, z níž povstalci střílejí na Damašek. Nedávno ji rozdělila na dvě oblasti a město Harasta s 20.000 obyvateli se ocitlo v izolaci. Zástupci tamních úřadů citovaní agenturou AP uvedli, že lidé z Harasty nemohou využít evakuačního koridoru, protože se k němu nedostanou.

Boje o Ghútu jsou označovány za nejtvrdší po bitvě o Halab (Aleppo) v roce 2016. Jan Egeland z Norské rady pro uprchlíky dnes řekl, že doufá, že syrská válka letos skončí. Podle něj se v Sýrii odehrávají konečné bitvy. Zmínil se o bojích v provincích Idlib a Dará.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď