V Suezském průplavu na několik hodin uvázla nákladní loď

foto Nákladní loď Xin Hai Tong 23, která na něklolik hodin uvázla v Suezském průplavu. 25. května 2023.

Káhira - V Suezském průplavu dnes brzy ráno krátce uvázla nákladní loď, po několika hodinách se ji ale podařilo vyprostit a provoz na důležité spojnici mezi Rudým a Středozemním mořem už pokračuje jako obvykle, informovala agentura Reuters. Plavidlo se zaklínilo krátce po vjezdu do průplavu u přístavu Port Suez, díky pomoci tažných remorkérů bylo schopno odplout po necelých čtyřech hodinách, uvedla na twitteru společnost Leth Agencies, která monitoruje provoz na lodních cestách.

Skoro 190 metrů dlouhá loď Xin Hai Tong 23, která pluje pod hongkongskou vlajkou, se dostala do problémů v zakřiveném úseku průplavu u jeho jižního ústí, ukázal systém AIS, který udává přesnou polohu plujících plavidel. Nedaleko tohoto místa v roce 2021 uvázla velká kontejnerová loď Ever Given, která provoz v průplavu zablokovala na šest dní.

Správce průplavu v Egyptě byl informován, že má loď problém s pohonem a uvedl, že "plavební aktivita v obou směrech se vrátí do normálu, jakmile skončí proces odtažení (lodi)". To se podle Leth Agencies stalo v 06:40 SELČ, plný provoz byl obnoven kolem 10:00 SELČ, uvedl Reuters.

Xin Hai Tong 23, která je určena k přepravě volně loženého zboží, vyplula z přístavu v Saúdské Arábii a zdržela plavidla, která průplavem jela za ní. "Zůstala za ní čtyři plavidla z brzkého ranního konvoje a navíc skupina lodí, která měla podle plánu vplout do Suezského průplavu zhruba v 06:00 (05:00 SELČ)," uvedl správce kanálu.

Kvůli silnému větru v roce 2021 uvázla v Suezském průplavu téměř na týden loď Ever Given, což narušilo celosvětový obchod. Loni se provoz v průplavu krátce zastavil kvůli ropnému tankeru, který měl problémy s kormidlem.

Suezský průplav je klíčovou infrastrukturou pro celosvětovou námořní dopravu a představuje nejkratší námořní trasu mezi Asií a Evropou. Kanálem se přepravuje zboží, které se na celosvětovém obchodě podílí asi 12 procenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď