Vučić v srbských prezidentských volbách obhájil funkci téměř 60 procenty hlasů

foto Srbský prezident Aleksandar Vučić v nedělních prezidentských volbách obhájil funkci ziskem 59,5 procenta hlasů. Na snímku ze 4. dubna 2022 se raduje na tiskové konferenci.

Bělehrad - Srbský prezident Aleksandar Vučić v nedělních prezidentských volbách obhájil funkci ziskem 58,6 procenta hlasů. Vyplývá to z předběžných výsledků voleb po sečtení více než 96 procent hlasů. Vučičovo vítězství přivítal ruský prezident Vladimir Putin, uvedly zahraniční agentury. V souběžných parlamentních volbách získala Vučičova Srbská pokroková strana (SNS) zhruba 43 procent hlasů. Volby kritizovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) mimo jiné kvůli nerovnému přístupu kandidátů do médií.

Fotogalerie

Opoziční prezidentský kandidát, bývalý náčelník generálního štábu Zdravko Ponoš, dostal přes 18 procent hlasů a jeho koalice Sjednoceni pro vítězství Srbska si v parlamentních volbách připsala kolem 13,6 procenta hlasů.

Vučičova strana získala podle předběžných údajů volební komise 120 mandátů, což nestačí na většinu v parlamentu s 250 členy. Opřít se ale zřejmě bude moci o dlouhodobého partnera, Socialistickou strana Srbska, jejíž volební blok získal 11,5 procenta hlasů a přes 30 mandátů. V předchozím volebním období měla SNS v parlamentu rozsáhlou většinu. To bylo mimo jiné výsledkem rozhodnutí opozice bojkotovat volby.

Ruský prezident Putin dnes Vučičovi pogratuloval k vítězství. Volební výsledky podle něj ukazují rozsáhlou podporu voličů politice dosavadní srbské hlavy státy, která se podle Putina snaží řešit sociální a ekonomické problémy a vést nezávislou zahraniční politiku. "Domnívám se, že vaše kroky v čele státu budou i nadále směřovat k podpoře posílení strategického partnerství, které existuje mezi našimi zeměmi," napsal Putin Vučičovi.

Vučić a jeho vláda postupovali v souvislosti s válkou na Ukrajině opatrně. Bělehrad odsoudil ruskou invazi, nepřidal se ale k západním sankcím.

V neděli se konaly také komunální volby a o starostovi se hlasovalo i v hlavním městě. V Bělehradě jsou předběžné výsledky zatím velmi těsné, naději na úspěch má ale opozice.

Podle agentury AP opozice a nezávislí pozorovatelé poukázali na volební nesrovnalosti a incidenty, včetně těch násilného charakteru. Vláda ale tuto kritiku odmítá.

Podle pozorovatelů OBSE během volebního procesu byly dodrženy základní svobody a voliči se mohli seznámit s odlišnými možnostmi své politické volby. Vládní blok měl ale nadměrný prostor v médiích a státní správa používala své prostředky ve prospěch některých kandidátů. "Všudypřítomný vliv vládních stran jim dal neoprávněnou výhodu," uvedl šéf pozorovatelů OBSE Kyriakos Chatzijannis.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď