Oslavy jubilea Alžběty II. pokračovaly bohoslužbou, panovnice se jí nezúčastnila

foto V londýnské katedrále svátého Pavla se 3. června 2022 konala bohoslužba u příležitosti jubilea královny Alžběty II., která usedla na trůn před 70 lety.

Londýn - V londýnské katedrále svátého Pavla se dnes konala bohoslužba u příležitosti jubilea královny Alžběty II., která usedla na trůn před 70 lety. Šestadevadesátiletou panovnici kvůli zdravotním obtížím na obřadu zastoupil její syn Charles, píše server BBC. Premiér Boris Johnson během obřadu četl z bible.

"Setkáváme se dnes v této katedrále, abychom bohu nabídli naši chválu a díky za vládu Jejího Veličenstva," pronesl při kázání Stephen Cottrell, arcibiskup z Yorku. Cottrell zastoupil při bohoslužbě nejvýše postaveného duchovního anglikánské církve, arcibiskupa z Canterbury Justina Welbyho, který měl pozitivní test na koronavirus. Pro královnu je podle Cottrella křesťanská víra zásadní a je tím "co ji motivovalo a posilovalo v průběhu jejího života i vlády".

Kromě prince Charlese a jeho manželky Camilly byli na bohoslužbě přítomni také například princ William s manželkou Catherine a princ Harry s manželkou Meghan. Princ Andrew se obřadu neúčastnil kvůli pozitivnímu testu na koronavirus. Druhý nejstarší syn královny Alžběty čelil v posledních letech skandálu kolem zneužívání nezletilých dívek z okruhu zesnulého amerického multimilionáře Jeffreyho Epsteina.

Britský premiér Boris Johnson při obřadu předčítal z bible. Při příjezdu ke katedrále ho přihlížející dav přivítal směsicí jásotu i bučení. Ke královnině výročí premiér již dříve řekl, že "žádný monarcha nikdy nesloužil (Británii) tak dlouho a žádný ji nikdy nesloužil tak dobře" jako Alžběta II.

Johnson nebyl jediným politikem přítomným na obřadu, zúčastnil se ho i lídr labouristické strany Keir Starmer, vládní ministři, bývalí britští premiéři a zástupci Skotska, Walesu a Severního Irska. Pozvání dostalo také 400 pracovníků klíčové infrastruktury, dobrovolníci a členové armády.

Největší kostelní zvon Británie, 16tunový Great Paul (Velký Pavel), má ještě čtyři hodiny po konci bohoslužby nepřetržitě zvonit.

Královniny zdravotní obtíže, které pociťovala po čtvrtečním vojenském průvodu Trooping the Colour, Buckinghamský palác blíže nespecifikoval.

Ve čtvrtek večer nicméně Alžběta II. u svého sídla rozsvítila světlo, které po ozdobném řetězu na zemi doputovalo k slavnostnímu "Stromu stromů". Skulptura vytvořená z 350 menších stromů a rostlin je symbolem projektu Queen's Green Canopy (Královniny zelené klenby), v rámci něhož královna vyzvala Brity, aby k příležitosti jejího 70. výročí vlády sázeli stromy.

Další stěžejní událostí čtyřdenních oslav královny bude sobotní platinová slavnost v Buckinghamském paláci, na níž vystoupí hvězdné hudební kapely a interpreti, například Queen, Alicia Keys, Hans Zimmer nebo George Ezra.

Gratulace Alžbětě II. poslal kromě mnoha státníků a papeže Františka i severokorejský vůdce Kim Čong-un, informovala dnes agentura Reuters. "K příležitosti Vašeho národního svátku gratuluji Vám i Vašemu lidu," napsal Kim ve zprávě královně datované 2. června. Severní Korea je jednou z mála zemí, kterou Alžběta II. za 70 let vlády nikdy nenavštívila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď