V širší nominaci hokejistů na Karjalu je deset nováčků

foto Trenér české hokejové reprezentace Filip Pešán na snímku pořízeném z videopřenosu, během něhož zveřejnil nominaci na turnaj Karjala.

Praha - Deset nováčků zařadil do širší, třicetičlenné nominace na listopadový turnaj Karjala v Helsinkách nový trenér českých hokejistů Filip Pešán. Osm z nich jsou kandidáti nominace na mistrovství světa dvacítek, které se uskuteční na přelomu roku v Edmontonu. S výjimkou sedmi juniorů a obránce Filipa Hronka z Hradce Králové působí všichni vybraní hráči v klubech mimo Českou republiku.

Při současném zastavení soutěží i zákazu tréninků ve vnitřních prostorech v zemi kvůli pandemii koronaviru jsou v nominaci z hráčů působících v českých klubech dále jen brankář Lukáš Pařík z Liberce, obránci David Jiříček z Plzně, Stanislav Svozil z Komety Brno a Šimon Kubíček z Litoměřic a útočníci Jan Myšák z Litvínova, Adam Raška z Třince a Michal Teplý z Mladé Boleslavi.

Z hráčů dvacítky je doplňuje v ofenzivě Jaromír Pytlík ze Sault Ste. Marie z OHL. Pešán jim chce umožnit v době platných restrikcí v tuzemsku včetně zákazu tréninku ve vnitřních prostorech už od 12. října umožnit trénink i zařazení do utkání s Ruskem, které nominovalo komplet výběr do 20 let.

"Veškerá jména jsem konzultoval s trenérem dvacítky Karlem Mlejnkem. Měli by hrát stěžejní role, bohužel nejsou v zápasovém a ani tréninkovém programu, proto je beru s sebou na Euro Hockey Tour do Finska, byť to zní trošku nesmyslně. Dostanou týden kvalitního tréninku a v situaci, kdy proti nám v neděli nastoupí tým ruské dvacítky, tak budou mít tito hráči šanci konfrontace se soupeřem," uvedl Pešán na tiskové konferenci vysílané online.

Jiříček, který 28. listopadu oslaví sedmnácté narozeniny, by se mohl stát nejmladším hráčem v historii samostatné české reprezentace. Tím je nyní Rostislav Olesz, který na Baltika Cupu v Moskvě nastoupil 22. prosince 2002 proti Rusku ve věku 17 let, dvou měsíců a 12 dní. V součtu s československým týmem je rekordmanem Jaroslav Drobný, který v únoru 1937 debutoval ve věku 15 let, tří měsíců a 30 dní.

První starty v národním týmu si vedle nich mohou připsat také současní spoluhráči z Tappary Tampere - gólman Dominik Hrachovina, který byl jako trojka na mistrovství světa v Dánsku v roce 2018, a útočník Michael Špaček.  

Vedle mladíků zařadil Pešán do kádru z českých klubů jen Hronka, který dočasně před odloženým startem NHL vypomáhá Hradci Králové z Detroitu. Naposledy reprezentoval dvaadvacetiletý bek na loňském MS v Bratislavě, kde byl zvolen nejlepším obráncem a byl vybrán i do All Star týmu turnaje.

"Jednali jsme částečně i s některými hráči z NHL a AHL, ale v současné chvíli je tak složitá situace s jejich uvolňováním, že jsme prostřednictvím komunikace s manažerem Detroitu Stevem Yzermanem nominovali pouze Filipa Hronka. On má tak silnou pozici v klubu, že ho na reprezentační akci uvolnil. Má velkou touhu reprezentovat a velmi rád ho přivítám," prohlásil Pešán.

Rovněž poprvé od posledního šampionátu na Slovensku se vrací do národního týmu brankář Patrik Bartošák z Pelicans Lahti. V minulé sezoně při působení v Třinci v listopadu z osobních důvodů i kvůli problémům s alkoholem přerušil kariéru a Oceláři s ním rozvázali smlouvu. Po léčení na konci ledna zamířil do švédského druholigového MODO Hockey a v létě se přesunul do Lahti.

Poprvé od dubna 2018 se vrací Jan Ordoš ze švédského Oskarshamnu a od prosince téhož roku Ondřej Roman z Ilvesu Tampere. Naposledy loni v únoru se představil další útočník Radek Koblížek z Kärpatu Oulu a v květnu také další ofenzivní hráč Rudolf Červený z Lahti.

Nejvíce zkušeností z kádru má obránce Jakub Krejčík z Jokeritu Helsinky, který má na kontě 99 utkání a při příštím startu oslaví jubileum. Vedle něj je v týmu dalších sedm hráčů z KHL, jedenáct z finské ligy, dva ze švédské nejvyšší soutěže a jeden ze zámořské OHL.  

Český tým odletí do "bubliny" v Helsinkách v pondělí dvěma speciály z Prahy a Moskvy a první trénink má na programu v úterý dopoledne. Ve čtvrtek od 13:30 vstoupí do prvního turnaje série Euro Hockey Tour v sezoně duelem se Švédskem. O dva dny později od 16:30 nastoupí proti domácímu Finsku a v neděli od 12:30 proti Rusku.

"Při nedělním utkání uctíme památku trenéra Miloše Říhy, který zanechal jak v našem, tak v ruském hokeji nesmazatelnou stopu," řekl tiskový mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund k plánované pietě. Pešánův předchůdce na lavičce národního týmu zemřel před dvěma měsíci ve věku 61 let.

Nominace českých hokejistů na turnaj Karjala v Helsinkách

(5.-8. listopadu):

Brankáři: Patrik Bartošák (Pelicans Lahti (Fin.; 15 zápasů), Dominik Hrachovina (Tappara Tampere/Fin.; 0), Lukáš Pařík (Liberec; 0),

obránci: Jakub Krejčík (99 zápasů/4 góly), David Sklenička (oba Jokerit Helsinky/KHL; 37/1), Filip Hronek (Hradec Králové; 20/5), David Jiříček (Plzeň; 0), Šimon Kubíček (Litoměřice; 0), Stanislav Svozil (Kometa Brno; 0), Jakub Galvas (Jukurit Mikkeli/Fin.; 9/1), Jakub Jeřábek (Podolsk/KHL; 55/5), Lukáš Klok (Lukko Rauma/Fin.; 20/1), Michal Moravčík (Tappara Tampere/Fin.; 37/1), Vojtěch Mozík (Färjestad/Švéd.; 43/4), Andrej Šustr (Kunlun/KHL; 12/1)  

útočníci: Jiří Smejkal (1/0), Michael Špaček (oba Tappara Tampere/Fin.; 0), Hynek Zohorna (35/5), Tomáš Zohorna (oba Chabarovsk/KHL; 96/16), Jan Myšák (Litvínov; 0), Michal Teplý (Mladá Boleslav; 0), Rudolf Červený (Pelicans Lahti/Fin; 16/2), Dmitrij Jaškin (Dynamo Moskva/KHL; 36/10), Radek Koblížek (Kärpät Oulu/Fin.; 2/0), Andrej Nestrašil (Magnitogorsk/KHL; 30/5), Jan Ordoš (Oskarshamn/Švéd.; 4/0), Jaroslav Pytlík (Sault Ste. Marie/OHL; 0), Adam Raška (Třinec; 0), Ondřej Roman (Ilves Tampere; 19/4), Šimon Stránský (Jukurit Mikkeli/Fin; 2/0),  

 

Náhradníci:

Brankáři: Dominik Frodl (Plzeň; 0), Petr Kváča (Liberec; 0), Marek Mazanec (Hradec Králové; 2), Filip Novotný (Karlovy Vary; 0),

obránci: Ronald Knot (Liberec; 0), Adam Polášek (Vítkovice; 51/4),

útočníci: Matyáš Kantner (0/0), Petr Kodýtek (0/0), Petr Straka (všichni Plzeň; 2/0), Pavel Kousal (0/0), David Šťastný (14/3), Adam Zbořil (všichni Mladá Boleslav; 0/0), Michal Kovařčík (2/0), Ondřej Kovařčík (0/0), Matěj Stránský (všichni Třinec; 15/2), Ondřej Beránek (11/1), Jakub Flek (oba Karlovy Vary; 3/1), Filip Koffer (0/0), Pavel Novák (oba Litoměřice; 0/0), Robert Kousal (50/8), Jan Mandát (oba Pardubice; 0/0), Radan Lenc (23/3), Marek Zachar (oba Liberec; 0/0), Lukáš Rousek (10/0), David Tomášek (oba Sparta Praha; 26/6), Dominik Lakatoš (Vítkovice; 0/0), Patrik Zdráhal (Litvínov; 10/1).

 

Program turnaje:

--------

Čtvrtek 5. listopadu:

13:30 ČR - Švédsko,

17:30 Finsko - Rusko

 

Sobota 7. listopadu:

12:30 Švédsko - Rusko,

16:30 Finsko - ČR.

 

Neděle 8. listopadu:

12:30 ČR - Rusko,

16:30 Finsko - Švédsko.

Další zápasy české reprezentace v sezoně 2020/21:

Channel One Cup - EHT (Rusko):

Čtvrtek 17. prosince: ČR - Finsko,

sobota 19. prosince: Rusko - ČR,

neděle 20. prosince: ČR - Švédsko.

     

Beijer Hockey Games (Švédské hry) - EHT:

Čtvrtek 11. února: Švédsko - ČR,

sobota 13. února: ČR - Finsko,

neděle 14. února: ČR - Rusko.

 

Euro Hockey Challenge (EHCh):

Středa 21. dubna: Rakousko - ČR,

pátek 23. dubna: ČR - Rakousko.

Čtvrtek 29. dubna: Německo - ČR,

sobota 1. května: Německo - ČR.

Pátek 7. května: ČR - Slovensko,

sobota 8. května: ČR - Slovensko.

 

České hokejové hry (EHT):

Čtvrtek 13. května: ČR - Finsko,

sobota 15. května: ČR - Švédsko,

neděle 16. května: ČR - Rusko.

 

MS v Minsku a Rize (21. května až 6. června).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 30. listopadu 2020

Očekáváme v 17:00 -1°C

Celá předpověď