Senát by měl ústavní žalobu podle právníků Trumpa rychle odmítnout

foto Ilustrační foto - Šéf sněmovního výboru pro tajné služby Adam Schiff (uprostřed) hovoří s novináři.

Washington - Ústavní žaloba, které čelí americký prezident Donald Trump, je výsledkem procesu zmanipulovaného opozičními demokraty a Senát ji musí odmítnout, prezident neudělal "nic špatného". Ve svém písemném prohlášení k procesu to dnes uvedl Trumpův právní tým. Proces, ve kterém Trumpovi hrozí sesazení z funkce, byl formálně zahájen v Senátu minulý týden ve čtvrtek přečtením žaloby, fakticky ale začne v úterý přijetím organizační rezoluce. Po něm budou následovat úvodní prohlášení obhajoby a obžaloby.

Právníci ve svém dnešním prohlášení vyzývají republikány ovládaný Senát, aby rychle zprostil prezidenta Trumpa obou obvinění. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů viní republikána Trumpa ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu, což prezident označuje za politický hon na čarodějnice. "Senát by měl rychle odmítnout tyto nedostatečné články impeachmentu a prezidenta zprostit obvinění," uvedli advokáti.

Právní tým obvinění označil za "urážku ústavy a amerických demokratických institucí". Konkrétně obvinění z obstrukcí vůči Kongresu je podle advokátů "nepřesvědčivé a nebezpečné". A obvinění ze zneužití úřadu zase není důvodem pro sesazení z funkce, dodali. "Demokraty nově vynalezená teorie zneužití moci se hned na úvod zhroutí, protože nejde o žádné porušení práva," říkají advokáti ve svém prohlášení. To vůbec poprvé naznačuje, jakým směrem se bude ubírat Trumpova obhajoba, poznamenala agentura AP.

Žaloba se týká ukrajinské kauzy, kdy šéf Bílého domu podle kongresmanů loni naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval Trumpova pravděpodobného volebního soka Joea Bidena a jeho syna. Trumpovi právníci ale argumentují, že prezident měl ústavou dané právo tlačit na Zelenského, aby Bidenovy vyšetřoval v rámci protikorupčního tažení. Joe Biden i jeho syn jakákoli provinění odmítají.

Jak přesně bude proces nyní vypadat, bude jasnější v úterý. Trump po Senátu již dříve chtěl, aby žalobu ihned odmítl, což se s největší pravděpodobností nestane, neboť senátoři upřednostňují její projednání s následným osvobozením prezidenta. Rovněž se neví, zda budou podobně jako při sněmovním vyšetřování pozváni svědci. Na nich a také na předložení nových dokumentů trvají demokraté, naopak republikánské vedení Senátu chce věc projednat co nejrychleji a bez předvolaných svědků. K tomu, aby prezidentova vina byla ve 100členném Senátu uznána, je třeba dvoutřetinová většina. Tu demokraté podle analytiků nezískají.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď