V sázce je přežití mnoha druhů, včetně lidstva, uvádí klimatický panel OSN

foto Na snímku NASA planeta Země, zeměkoule, vesmír - ilustrační foto

Ženeva - Klimatické změny pořád zrychlují, jejich následky jsou stále zřetelnější a jsou závažnější, než se dříve předpokládalo, uvedl dnes ve své zprávě Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) při OSN. Záchrana planety brzy nebude možná, píše s odkazem na zprávu britský deník The Guardian. V nadcházejících 18 letech bude planeta nemocnější, hladovější, chudší, chmurnější a mnohem nebezpečnější místo, shrnuje závěry zprávy agentura AP.

"Souhrn vědeckých důkazů je jednoznačný: Změna klimatu je hrozbou pro blahobyt lidí a zdraví planety," uvedl Hans-Otto Pörtner, jeden z autorů této rozsáhlé zprávy, která má být vodítkem pro světové lídry v jejich úsilí o omezení změny klimatu. "Jakýkoliv další odklad ve společné globální akci nám uzavře rychle se zavírající dveře k zabezpečení životaschopné a udržitelné budoucnosti," dodal Pörtner.

Zpráva uvádí, že v důsledku globálního oteplování bude každoročně umírat více lidí na vlny veder, nemoci, extrémní počasí, znečištění ovzduší a hlad. Kolik lidí zemře, záleží na tom, o kolik stoupne teplota na planetě. Tu ženou nahoru emise skleníkových plynů vypouštěných při spalování uhlí, ropy a zemního plynu.

Přibližně polovina obyvatel Země, asi 3,3 až 3,6 miliardy lidí, žije v oblastech ohrožených extrémním počasím, uvádí zpráva. Změny dopadají na celou planetu a nevyhnou se žádné obydlené oblasti. Podle vědců již ve velkém začaly vymírat některé rostlinné i živočišné druhy, od stromů po korály.

"Rostoucí teploty a extrémní jevy, jako jsou sucha, povodně a vlny veder, vystavují rostliny a živočichy klimatickým podmínkám, jaké nezažili po desítky tisíc let," řekl Pörtner agentuře DPA. Teplo a extrémní počasí ženou rostliny a živočichy na souši i v oceánech směrem k pólům, do hlubších vod nebo do vyšších nadmořských výšek. Mořské rostliny a živočichové se kvůli zvyšující se teplotě vody přesunuli v průměru o 59 kilometrů za desetiletí směrem k pólům. Mnoho druhů dosáhlo limitů v přizpůsobení se na změnu klimatu a hrozí jim vyhynutí.

Pokud globální teplota stoupne o více než 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou, což se při současných emisích zdá jako pravděpodobné, tak některé důsledky budou "nezvratné". Patří mezi ně i tání ledovců a ledovcových čepiček a kaskádový efekt, kdy požáry, odumírání stromů, vysychání rašelinišť a tání permafrostu uvolní do atmosféry další uhlík, což dále zrychlí oteplování, uvádí zpráva.

"Dnešní zpráva IPCC je atlasem lidského utrpení a usvědčujícím svědectvím o neúspěchu zvládání klimatu," uvedl generální tajemník OSN António Guterres Guterres v prohlášení citovaném agenturou AP. "Tato zpráva odhaluje skutečnost za skutečností, jak změna klimatu ubíjí lidi a planetu," dodal.

Panel více než 200 vědců vydává sérii rozsáhlých zpráv každých pět až sedm let. V první zprávě loni v srpnu IPCC konstatoval, že nyní jsou k dispozici nesporné důkazy o tom, že lidé oteplují klima planety a že takto způsobené změny jsou hlavním hnacím mechanismem změn v extrémech počasí. Dnes vyšla druhá část zhodnocení vědeckého poznání, týká se zranitelnosti, adaptace a dopadů změny klimatu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď