V Rusku téměř 300.000 nakažených, v Německu poračuje sestupný trend

foto Zdravotníci pomáhají ženě na vozíku u nemocnice pro pacienty s nemocí covid-19 v Petrohradu, 18. května 2020.

Berlín/Moskva - Denní počet úmrtí lidí s covidem-19 ve Španělsku mírně vzrostl. V Británii za den přibylo 545 úmrtí s koronavirem. V Rusku se počet dosud potvrzených případů nákazy koronavirem přiblížil ke 300.000. Denní přírůstek úmrtí pacientů se proti neděli zvýšil z 91 na 115. Německo v pondělí registrovalo 513 nově nakažených, což potvrzuje sestupný trend poslední doby.

Denní počet úmrtí lidí s covidem-19 ve Španělsku mírně vzrostl

Počet nových úmrtí lidí s covidem-19 se ve Španělsku za poslední den mírně zvýšil, ale už třetí den v řadě je stále nižší než sto. Za posledních 24 hodin zemřelo v této zemi 83 nakažených, v pondělí bylo oznámeno 59 úmrtí s covidem-19, což bylo nejméně za více než dva měsíce. Ve Španělsku už zemřelo 27.778 lidí nakažených koronavirem, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

Nákaza koronavirem se za posledních den ve Španělsku nově potvrdila u 295 lidí, čímž se celkový počet dosud potvrzených případů nákazy zvýšil na 232.037. Co do počtu infikovaných je Španělsko po Spojených státech, Rusku, Brazílii a Británii pátou nejhůře zasaženou zemí na světě. Stejnou příčku zaujímá i v počtu úmrtí s covidem-19.

Také Španělsko už začalo uvolňovat omezení, která v polovině března zavedlo ve snaze zmírnit šíření koronaviru. Do jednotlivých fází uvolňování vstupují oblasti různě podle místního vývoje epidemie po dohodě vedení regionů s centrální vládou. A zatímco například na Baleárách či Kanárských ostrovech se život místních už téměř vrátil do normálu, v metropoli Madridu či katalánské Barceloně zůstává většina omezení v platnosti. V celé zemi se má uvolňování dovršit koncem června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace.

Španělsko dnes zrušilo zákaz přímých lodních a leteckých spojů z Itálie, který kvůli šíření koronaviru zavedlo 11. března. Cestující z Itálie se však budou muset podrobit dvoutýdenní karanténě stejně jako všichni ostatní zahraniční návštěvníci. Toto opatření má trvat do konce nouzového stavu, který prozatím platí do 24. května.

Ve středu má španělský parlament hlasovat o prodloužení nouzového stavu. Premiér Pedro Sánchez minulý týden avizoval, že požádá o jeho prodloužení tentokrát o zhruba měsíc, ač dosud žádal vždy jen o dva týdny. Dnes ale místní média napsala, že Sánchez zřejmě předloží opět jen dvoutýdenní prodloužení, které má větší šanci projít a pro něž už předběžně získal podporu jedné z opozičních stran.

V Británii za den přibylo 545 úmrtí s koronavirem

Britská vláda už eviduje úmrtí 35.341 lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Oficiální bilance dnes vzrostla o 545 případů, tedy výrazněji než v předchozích šesti dnech, minulé úterý však byl přírůstek o několik desítek vyšší. Vývoj oznámil na tiskové konferenci ministr životního prostředí George Eustice.

Dnešní aktualizace statistiky odpovídá trendu z posledního měsíce, kdy úterky přinášely nejhorší bilanci z celého týdne a dramatický nárůst hlášených obětí oproti předešlým dvěma dnům. V neděli a v pondělí britské ministerstvo zdravotnictví hlásilo 170, respektive 160 nových úmrtí. Zpravodajský web BBC připomíná, že pozorované výkyvy souvisejí s prodlevami v systému evidence zemřelých, kteří se do denního součtu mohou dostávat i déle než týden po úmrtí.

V Británii se oficiálně nemoci covid-19 připisuje více mrtvých než v kterékoli jiné evropské zemi, skutečný počet obětí epidemie je ale s největší pravděpodobností ještě o několik tisíců vyšší. Nemoc z koronaviru už byla zmíněna na přibližně 43.000 úmrtních oznámeních v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku, uvedla agentura Reuters.

Trend vývoje oficiální bilance nicméně i po dnešku zůstává sestupný, klesá také počet hospitalizací spojených s nákazou koronavirem, stejně jako počty nově zjištěných nákaz. Od pondělního do dnešního dopoledne bylo v Británii ohlášeno 2412 pozitivních testů na SARS-CoV-2, zatímco v pondělí jich přibylo 2684. Od počátku jejího šíření se infekce potvrdila u bezmála 249.000 lidí.

Ruský premiér se po vyléčení z covidu-19 vrací do práce

Ruský premiér Michail Mišustin se po vyléčení z nemoci covid-19 vrací do práce. Jeho návrat do čela vlády vyplývá z nařízení prezidenta Vladimira Putina, které bylo dnes zveřejněno na webu Kremlu. Krizový štáb informoval, že v zemi se počet dosud potvrzených případů nákazy koronavirem přiblížil ke 300.000. Denní přírůstek úmrtí pacientů se v pondělí proti neděli zvýšil z 91 na 115, uzdravilo se ale rekordních téměř šest tisíc pacientů s nemocí covid-19.

Předseda vlády 30. dubna oznámil, že se koronavirem nakazil a je v péči lékařů. Nyní se už v pondělí zúčastnil videokonferenčního zasedání předsednictva koordinační rady pro boj s koronavirem, ale stále nebylo zcela jasné, zda je už vyléčený. Dnes se na webu Kremlu objevilo nařízení, kterým prezident Mišustina vrátil do funkce. Jejím výkonem byl dočasně pověřený vicepremiér Andrej Belousov.

Množství nově nakažených se v Rusku v uplynulých 24 hodinách mírně zvýšilo, nicméně už čtvrtý den po sobě zůstalo pod hranicí 10.000. V neděli testy potvrdily koronavirus u 8926 lidí, dnes štáb hlásil 9263 nových případů. Celkem se v zemi se 146 miliony obyvatel už infikovalo 299.941 lidí.

Od začátku epidemie v Rusku registrují úmrtí 2837 pacientů s koronavirem SARS-CoV-2. Denní přírůstek obětí nákazy je delší dobu stabilní a s menšími výkyvy se pohybuje kolem jednoho sta, přičemž v pondělí se mírně zvýšil na 115.

Na druhé straně v pondělí rekordně přibylo 5921 pacientů, kteří se vyléčili. Uzdravených je už dohromady 76.130. Agentura TASS v této souvislosti poznamenala, že z covidu-19 se v Rusku dosud vyléčil každý čtvrtý nakažený.

Německo v pondělí registrovalo 513 nákaz koronavirem a 72 úmrtí

Německo v pondělí registrovalo 513 osob nově nakažených koronavirem, což v zásadě potvrzuje sestupný trend z poslední doby. Institut Roberta Kocha (RKI) zaznamenal také další 72 úmrtí, čímž se celkový počet obětí pandemie ve spolkové republice zvýšil na 8007.

Za neděli bylo nově nakažených 342, za sobotu 583. Pondělní čísla se tedy nijak zásadně nevymykají. Na nízká nedělní čísla má nezřídka vliv to, že ne všechny příslušné úřady o víkendu hlásí aktuální údaje. Přírůstky z posledních dní jsou každopádně mnohonásobně nižší než ještě začátkem dubna, kdy nově nakažených pravidelně bývalo i na 6000 denně.

Nadále také klesá počet lidí, kteří mají nemoc covid-19. Vyléčených bylo za pondělí podle odhadu RKI 1100, celkem tedy už infekci překonalo 155.700 lidí. Při celkovém počtu prokázaných nákaz 175.210 je tak nyní v zemi kolem 19.500 nemocných.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 26. května 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď