V Rusku navrhli zákon umožňující blokovat americké sociální sítě

foto Loga sociálních sítí Facebooku, Twitteru a YouTube.

Moskva - Ruští zákonodárci dnes představili návrh zákona, jenž v případě schválení umožní vládě omezit přístup k americkým internetovým sociálním sítím. A to v případě, že vláda dospěje k závěru, že tyto sociální sítě diskriminují ruská média. Informovala o tom agentura Reuters.

Autoři návrhu tvrdí, že od domácích médií, například zpravodajské agentury RIA Novosti a televize Russia Today, obdrželi stížnosti. Američtí provozovatelé sociálních sítí Twitter, Facebook a YouTube podle těchto stížností mažou jejich účty nebo je opatřují vlastními popisky. Twitter například začal v srpnu označovat účty některých ruských médií popiskem "média spojená se státem", což v Rusku vyvolalo kritiku.

"Přijetí tohoto návrhu je naléhavé kvůli řadě případů neoprávněného omezování přístupu ruských občanů k informacím v ruských médiích," tvrdí autoři navrhovaného zákona. Ke schválení zákona je zapotřebí souhlas obou komor parlamentu a podpis prezidenta Vladimira Putina.

Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že přijetí mechanismu k řešení tohoto problému je nezbytné, konkrétní opatření je ale podle něj zapotřebí pečlivě zvážit. "Rozhodně jsou tu diskriminační kroky vůči ruským klientům těchto (internetových) služeb," řekl Peskov.

Podle návrhu by měly ruská generální prokuratura a ministerstvo zahraničí určovat, které internetové platformy omezují přístup k "sociálně důležitým informacím na základě národnosti a jazyka, nebo v souvislosti se zaváděním sankcí vůči Rusku a jeho občanům". Cenzurní orgán Roskomnadzor bude mít následně právo takové platformy blokovat.

Rusko se už delší dobu snaží získat větší kontrolu nad využíváním internetu na svém území. Federální bezpečnostní služba (FSB) podle únorové zprávy portálu The Bell některým velkým ruským internetovým společnostem nařídila, aby jí poskytovaly nepřetržitý přístup ke svým systémům, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 31. července 2021

Očekáváme v 5:00 18°C

Celá předpověď