V Rusku a na Ukrajině rekordní nárůst nakažených, zpomalení v SRN

foto Lůžka v provizorní nemocnici v britském Manchesteru, 17. dubna 2020.

Berlín/Moskva/Madrid/Paříž/Řím - Počet lidí nakažených koronavirem v Rusku opět rekordně vzrostl, a to o 4069 na 32.007. Německo ve čtvrtek zaznamenalo dalších 299 úmrtí osob nakažených koronavirem, celkem už 3868. V Belgii evidují dalších 313 obětí covid-19, celkem přes 5000. V Itálii za poslední den zemřelo 575 nakažených lidí, o 50 více, než ve čtvrtek. Celkem je obětí 22.745. Ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech zemřelo na nemoc covid-19 už 18.681 lidí. Bilance od čtvrtka vzrostla o 761 mrtvých. Ve Španělsku panuje kolem koronavirových statistik zmatek. Počet případů nákazy na pětimilionovém Slovensku překročil tisícovou hranici. V Británii zemřelo za 24 hodin dalších 847 lidí, celkem je obětí covid-19 v zemi už 14.500.

Ve Španělsku panuje zmatek kolem koronavirových statistik

Počet pozitivně testovaných na koronavirus ve Španělsku vzrostl za den o 5252 na celkových 188.068 od prvního potvrzeného případu z 31. ledna. Oznámil to dnes novinářům Fernando Simón z ministerstva zdravotnictví. Na rozdíl od předchozích dní zprvu nesdělil počet úmrtí za předchozí den, až posléze uvedl, že nových obětí je 585 a že dosud v zemi zemřelo 19.478 nakažených. Ve čtvrtek ale oznámil celkem 19.130 obětí, po odečtení dnešního celkového počtu obětí je ale rozdíl 348, nikoli 585.

Také Simón připustil určité zkreslení v nových údajích, což vysvětlil nehomogenními údaji od regionů. "Měli jsme problém s jedním autonomním regionem, který používal dva zdroje informací," řekl Simón s odkazem zřejmě na Katalánsko.

Ve čtvrtek vznikl zmatek ohledně počtu obětí covid-19 ve Španělsku, když Katalánsko zveřejnilo téměř dvojnásobný počet úmrtí než centrální vláda v tabulce s údaji za regiony. Simón poté musel vysvětlovat, proč národní statistika tento údaj nezahrnula. Podle Simóna nová metodika počítání katalánské vlády nesplňuje kritéria Světové zdravotnické organizace.

Katalánsko totiž nově využilo informace od pohřebních ústavů, které zahrnují i úmrtí doma. To jsou ale i případy, kdy lékař konstatoval covid-19 podle příznaků, aniž byl proveden test na koronavirus.

Španělská vláda dnes vydala v oficiálním věstníku nařízení, jímž chce sjednotit údaje dodávané jí autonomními regiony. Ty jí musí nově uvádět odděleně potvrzené případy (rychlotestem či testem PCR) od ostatních případů. Také se tím má sjednotit například statistika pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP). Deník El País dnes napsal, že třeba madridský region a region Kastilie-León dosud uváděly aktuální stav pacientů na JIP, zatímco ostatní regiony dávaly vládě kumulativní údaj, tedy kolik nakažených bylo dosud přijato na JIP.

"Od začátku jsme říkali, že budeme zveřejňovat jen potvrzené případy," řekl dnes Simón. "Musíme se adaptovat na novou situaci, což potrvá dva až tři dny... Spolupracujeme s autonomními regiony," dodal.

Evidentním důkazem zmatku v údajích je počet dosud vyléčených pacientů s covid-19. Dnes oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví, že od začátku epidemie v zemi se vyléčilo 72.963 nakažených, přitom ve čtvrtek hlásilo 74.797 uzdravených. Krom toho dnes oznámilo 3502 vyléčených za poslední den, uvedla RTVE.

V Itálii zemřelo za den 575 nakažených, obětí je 22.745

V Itálii za poslední den zemřelo 575 lidí nakažených koronavirem, což je o 50 více, než ve čtvrtek. Celkem je obětí 22.745. Nově potvrzených případů infekce přibylo 3493, tedy naopak méně, než předchozí den, informoval dnes úřad civilní ochrany. Denní bilance obětí a nakažených se v Itálii v posledních dvou týdnech stabilizovala, experti přesto varují, že předčasné ukončení současných karanténních opatření může vést k tomu, že zemi tvrdě zasáhnou další pandemické vlny.

Za poslední týden přírůstek obětí jen dvakrát překročil 600, vůbec nejnižší za poslední dobu byl v neděli, kdy úřady registrovaly 431 mrtvých. Celkový počet případů nákazy v Itálii dosáhl 172.434, což je třetí nejvyšší počet na světě po USA a Španělsku. Nově infikovaných ale nyní přibývá pomalejším tempem: ve čtvrtek to bylo 3786 případů, ve středu 2667 a v úterý 2972.

Znepokojivé zprávy však přicházejí z italských domovů pro seniory, kde za poslední týdny kvůli koronaviru nejspíše zemřely tisíce lidí, do oficiální bilance se však tato úmrtí nezapočítávají. Podle Národního institutu pro zdraví (ISS) zemřelo v pečovatelských domech od února nejméně 6773 klientů, přičemž 40 procent z nich bylo nakažených nebo vykazovali příznaky covid-19. ISS však uvedl, že má zatím údaje jen ze zlomku zařízení.

Podle statistik nyní v Itálii rekordně přibývá uzdravených - za poslední den bylo za vyléčené prohlášeno 2563 pacientů, z nákazy se celkem zotavilo téměř 43.000 lidí. Pozitivní trend zaznamenaly i nemocnice, kde se od čtvrtka uvolnilo přes 1100 lůžek. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče klesá čtrnáctý den v řadě, nyní jich je 2812.

Podle dnes zveřejněné bilance Národního institutu pro zdraví (ISS) se už během pandemie koronavirem nakazilo téměř 17.000 pracovníků ve zdravotnictví. Asociace zdravotních sester FNOPI registruje zhruba 8000 nakažených sester, z nichž 34 zemřelo. Nemoci covid-19 podlehlo také nejméně 129 lékařů, uvedla lékařská organizace FNOMCeO.

V zemi se nyní intenzivně debatuje o způsobu, jak uvolňovat karanténní opatření, která jsou v současné přísné podobě v platnosti do 3. května. Například guvernér regionu Benátsko (Veneto) Luca Zaia dnes řekl, že chce některá opatření uvolnit už před tímto datem, protože situace v regionu je příznivá. To ale pobouřilo vedení málo zasažených oblastí na jihu Itálie - například guvernér Kampánie Vincenzo De Luca na sever Itálie vzkázal, že pokud se tam karanténa nebude v plném rozsahu dodržovat, nebude do svého regionu vpouštět obyvatele z jiných částí země.

Před předčasným uvolňováním restrikcí dnes varoval i Walter Ricciardi ze Světové zdravotnické organizace (WHO), který působí rovněž jako odborný poradce italské vlády. "Je velice důležité neuspěchat rozjezd, jinak tu může vzniknout další vlna epidemie," řekl.

Ve Francii nemoci covid-19 podlehlo již 18.681 lidí

Ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech zemřelo na nemoc covid-19 už 18.681 lidí. Bilance od čtvrtka vzrostla o 761 mrtvých, informoval dnes zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 má Francie již přes 109.000.

Na nemoc, kterou způsobuje koronavirus, zemřelo za 24 hodin v nemocnicích celkem 418 lidí a v domovech seniorů či v jiných domech s pečovatelskou službou zbylých 343 osob. Celkem tedy zemřelo za 24 hodin 761 lidí. Ve čtvrtek to bylo 753.

Ve francouzských nemocnicích k dnešnímu dni leží kvůli nemoci covid-19 zhruba 31.000 pacientů. Již třetím dnem v řadě se ale více lidí zotavilo, než kolik jich bylo nově hospitalizováno. Celkem je tak dnes v nemocnicích po celé Francii o 115 lidí s covid-19 méně než ve čtvrtek. Od počátku epidemie se uzdravilo v zemi již přes 34.000 lidí.

Devátým dnem v řadě klesá i počet pacientů na jednotkách intenzivní péče. Nyní jich je 6027, tedy nejméně od 1. dubna. Ve čtvrtek bylo na francouzských JIP ještě 6248 pacientů. "Je to pokles pomalý, ale pravidelný," uvedl Salomon.

Testy zatím potvrdily ve Francii nákazu koronavirem u 109.252 lidí. Za posledních 24 hodin tak přibylo jen 405 případů. Mezi středeční a čtvrteční bilancí nakažených je rozdíl více než 2600 případů.

Německo hlásí dalších 299 úmrtí, šíření koronaviru ale zpomaluje

Německo ve čtvrtek zaznamenalo dalších 299 úmrtí osob nakažených koronavirem, celkem už 3868. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), podle něhož ale šíření koronaviru zpomaluje. Každý infikovaný v průměru nakazí už jen 0,7 dalších lidí. I proto se nemocnice chystají k postupnému návratu do normálního režimu.

Nových infekcí za čtvrtek RKI hlásí 3380, což celkovou statistiku posunuje na 133.830 případů. Více než nakažených od neděle přibývá lidí, kteří nemoc covid-19 překonali. Za 24 hodin jich podle odhadu institutu, který spadá pod ministerstvo zdravotnictví, bylo 4700. Celkový počet uzdravených se pohybuje kolem 81.800.

Mezi oběťmi, kterých je 2,9 procenta všech nakažených, jsou z 86 procent lidé starší 70 let. Mezi infikovanými přitom tato věková skupina tvoří jen 18 procent.

Za velmi důležité odborníci i politici, kteří rozhodují o dalších opatřeních, považují číslo, které udává, kolik jeden infikovaný průměrně nakazí dalších lidí. Zatímco začátkem epidemie bylo v Německu vyšší než pět, nyní kleslo pod jedna. Pokud by se tento trend podařilo udržet, bude se počet nakažených v zemi postupně snižovat.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes na tiskové konferenci v Berlíně vyjádřil přesvědčení, že epidemie je po původním rychlém nárůstu počtu nakažených znovu zvladatelná. Přijatá opatření podle něj byla úspěšná. Šéf RKI Lothar Wieler mluvil ve vztahu k aktuálnímu vývoji o velmi dobrém průběžném výsledku.

Pozitivní vývoj už Spahnovi také umožnil oznámit, že se od začátku května budou nemocnice vracet do běžného provozu. Budou se tak moci uskutečnit i dosud odkládané operace. Německý zdravotnický systém epidemie v první fázi nepřetížila. I tak si covid-19 už vyžádal osm obětí v řadách personálu nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Počet nakažených lékařů, zdravotnického personálu a pečovatelů podle statistiky RKI činí 6395. Institut ale připouští, že jich může být ještě více.

V britských nemocnicích zemřelo na covid-19 již přes 14.500 lidí

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 847 lidí nakažených koronavirem. Dnešní bilance obětí covid-19 je nižší než ta čtvrteční, ale vyšší než v předchozích dnech tohoto týdne. Celkem si v Británii koronavirus vyžádal již 14.576 lidských životů, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Nákaza virem SARS-CoV-2 se prokázala u více než 108.000 lidí.

Ve čtvrtek britské úřady hlásily za 24 hodin 861 obětí nemoci covid-19, dnes je tedy bilance mrtvých o 14 nižší. Ve středu ministerstvo informovalo o 761, v úterý o 778 a v pondělí o 717 obětech nákazy koronavirem.

Slovensko potvrdilo již více než tisíc nakažených koronavirem

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem na pětimilionovém Slovensku překročil tisícovou hranici. Ve čtvrtek přibylo podle tamního národního centra zdravotnických informací 72 nakažených oproti 114 případům ve středu, což znamenalo denní maximum od propuknutí pandemie choroby covid-19. Podle médií zemřel další klient domova seniorů v Pezinku nedaleko Bratislavy, který se stal jedním z ohniskem nákazy.

Celkově Slovensko zaznamenalo 1049 pozitivně testovaných na koronavirus. Ve čtvrtek bylo vykonáno 3249 zmíněných testů, tedy nejvíce od zahájení laboratorních vyšetření.

Televize Markíza i TA3 informovaly již o páté oběti koronaviru z centra sociálních služeb ve městě Pezinok, kde byla nákaza potvrzena u několika desítek lidí včetně zaměstnanců. Dříve v tomto týdnu slovenské úřady uvedly, že v zemi zemřelo celkem osm lidí s koronavirem.

Případem zmíněného domova seniorů se zabývá také policie. Anonym upozornil primátora Pezinku na zanedbávání péče o pacienty a porušování jiných pravidel v domově, jehož ředitelka mezitím přišla o funkci.

Počet lidí s koronavirem v Rusku a na Ukrajině rekordně vzrostl

Počet lidí nakažených koronavirem v Rusku opět rekordně vzrostl, a to o 4069 na 32.007. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví, které o den dříve hlásilo 3448 nově infikovaných. Zemřelo celkem 273 pacientů trpících nemocí covid-19, z nich 41 za poslední den. Rekordní nárůst nakažených oznámila Ukrajina, za den jich přibylo přibližně pět stovek.

Agentura Reuters napsala, že lidí infikovaných koronavirem v Rusku tento měsíc rychle přibývá, nicméně počty nakažených, o nichž úřady informují, jsou výrazně nižší než v počátečních fázích epidemie v mnoha západoevropských zemích. Podle ruských médií vzbuzuje oficiální bilance pochybnosti.

Ruskojazyčný servis britské BBC uvádí, že ministerstvo pro mimořádné situace lidem nedoporučuje nošení ochranných roušek na veřejnosti. Jejich používání na otevřeném prostranství je podle úřadu "bezúčelné". "Během pobytu venku je prospěšné dýchat čerstvý vzduch a nasazovat si roušku nemá cenu," uvádí se v doporučeních ruského ministerstva.

Vycházet ven se zakrytými ústy a nosem je během pandemie nemoci covid-19 přitom nařízené nebo doporučené v řadě zemí. Povinné je to například v Česku.

Na Ukrajině počet nakažených stoupl k dnešku o 501 na 4662, informovala agentura Unian. Zemřelo dalších devět pacientů, dohromady 125. Nejvíce zasažená je Černivická oblast na hranicích s Rumunskem a Moldavskem, po ní hlavní město Kyjev.

V Belgii evidují přes 5000 obětí covid-19, v Nizozemsku asi 3500

V Belgii dál rychle přibývají potvrzené případy nákazy koronavirem i úmrtí spojovaná s nemocí covid-19. Oficiální bilance aktuálně hovoří o 5163 obětech, v přepočtu na počet obyvatel je to nejhorší statistika ze všech zemí světa. V Nizozemsku dnes počet potvrzených případů infekce překročil hranici 30.000. Obětí covid-19 je v zemi podle místního zdravotnického úřadu 3459.

Jedním z důvodů, proč je počet obětí covid-19 v Belgii tak vysoký, je i to, že země jako jedna z mála na světě přičítá k úmrtím v nemocnicích i úmrtí v domovech důchodců, kterých už hlásí 2586. Jen v části těchto případů je navíc diagnóza covid-19 potvrzená laboratorním testem.

Za poslední den krizový štáb registroval 313 mrtvých a 1329 nakažených. Celkem tak byla infekce virem SARS-CoV-2 v zemi odhalena u 36.138 lidí. Podle dostupných údajů je tedy při zohlednění velikosti obyvatelstva zdejší situace horší než v Itálii nebo ve Francii. V Belgii se ovšem provádí relativně vysoké množství testů na koronavirus, v úterý to bylo skoro 13.500.

K vysokému počtu obětí pak přispívá i to, že ne ve všech případech je deklarovaná příčina smrti laboratorně potvrzena. Belgická vysílací společnost RTBF uvádí, že celkově mělo v domovech důchodců pozitivní test na koronavirus 2275 lidí. Co se týče tří stovek nově ohlášených zemřelých, infekce byla údajně potvrzena jen ve 24 procentech případů.

V Belgii zároveň ve čtvrtek pokračoval pokles počtu lidí hospitalizovaných kvůli covid-19. V nemocnicích bylo 5161 pacientů s touto nemocí, 1140 z nich na jednotkách intenzivní péče.

V zemi je zhruba od poloviny března omezen pohyb obyvatel, zavřené jsou školy, restaurace i část obchodů. Karanténní režim potrvá nejméně do 3. května.

V Nizozemsku, které má s 11,5 milionem lidí asi o šest milionů větší populaci než Belgie, je obětí nemoci covid-19 k dnešnímu dni 3459. Za posledních 24 hodin počet mrtvých vrostl o 144, informoval místní zdravotnický úřad RIVM. Koronavirem se nakazilo už 30.449 osob. Od čtvrtka infikovaných přibylo 1235.

Podle nizozemského statistického úřadu CBS zemřelo minulý týden v zemi 5000 lidí, tedy zhruba o 2000 více než v průměrném týdnu. Ve stejném týdnu loňského roku zemřelo 2900 osob. Na covid-19 minulý týden podle zdravotnického úřadu RIVM zemřelo v Nizozemsku 971 osob.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď