V ruském vedení se objevili noví milionáři, polepšil si i Putin

foto Ilustrační foto - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a premiér Dmitrij Medveděv v sídle strany Jednotné Rusko.

Moskva - Lidé z Kremlu a ruské vlády dokázali v uplynulém roce rodinné příjmy oproti roku 2016 více než zdvojnásobit. Vyplývá to podle ruské redakce BBC z majetkových přiznání státních představitelů.

Prezident Vladimir Putin loni vydělal 18,7 milionu rublů (asi 6,2 milionu Kč), zatímco o rok dříve to bylo téměř 8,9 milionu rublů (necelé tři miliony korun). Své příjmy meziročně zvýšil prodejem parcely o 1500 metrech čtverečních. Premiér Dmitrij Medveděv loni vydělal na 8,5 milionu rublů (asi 2,8 milionu Kč).

Výdělky šéfa státu a šéfa vlády ale vypadají skromně ve srovnání s jejich podřízenými. V Kremlu dokázal nejvíce vydělat kancléř Anton Vajno (255 milionů rublů, tedy asi 84 milionů Kč) a ve vládě vicepremiér Alexandr Chloponin, který se dokonce stal"rublovým" miliardářem. I díky prodeji vily v Itálii vykázal příjem 2,9 miliardy rublů (aktuálně asi 960 milionů korun). BBC spočítala, že vzhledem k výkyvům kurzů měn vicepremiér za italskou nemovitost utržil více než 44 milionů eur (asi 1,1 miliardy Kč podle aktuálního kurzu).

Druhou příčku obsadil ministr zemědělství Alexandr Tkačev, který loni spolu s manželkou dokázal rodinné příjmy zvětšit z 15,6 milionu na 586 milionů rublů (z 5,2 na 194 milionů Kč). Podle rezortní mluvčí šlo hlavně o dividendy z akcií, kterými ministra obdarovala jeho churavějící matka.

Nejchudší rodinou v ruské vládě se ukázali být manželé Donští: ministr přírodních zdrojů a ekologie Sergej Donskoj spolu s manželkou loni vydělali 5,6 milionu rublů (asi 1,85 milionu Kč).

Rituál každoročního předkládání majetkových přiznání vysokých státních úředníků zavedl do ruské praxe nynější premiér Medveděv krátce poté, co na čtyři roky vystřídal v čele státu Putina a ohlásil tažení proti bující korupci. Žádný přelom ale nenastal.

I ruští komentátoři zakrátko usoudili, že čísla sama o sobě nemají přílišnou vypovídající hodnotu. I když pár překvapení přinesla, například kolik manželek vydělává mnohem více než jejich muži ve vysokých funkcích. Kupříkladu předloni se podle serveru RBK ukázalo, že manželka Putinova bodyguarda vydělá víc než všichni náčelníci ruských tajných služeb dohromady.

Pochyby panují i o skutečném stavu prezidentova majetku. Kupříkladu při podpisu smlouvy o anexi Krymu měl Putin na zápěstí hodinky Blancpain, jejichž cena podle specializovaného serveru Hodinkee odpovídá příjmům za celé šestileté období v čele státu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď