Požár alzheimer centra v Roztokách si vyžádal přes 50 zraněných

foto V Roztokách u Prahy hoří alzheimer centrum, hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných, 1. června 2022.

Roztoky (u Prahy) - Rozsáhlý požár alzheimer centra v Roztokách u Prahy si dnes večer vyžádal více než pět desítek zraněných. Dva lidé jsou v kritickém stavu, další člověk má středně těžké zranění a celkem 51 lidí bylo zraněno lehce. Záchranáři vyhlásili takzvaný traumaplán, hasiči nejvyšší, zvláštní stupeň poplachu. S požárem bojovalo 23 jednotek, což bylo téměř 100 hasičů, pod kontrolou ho ještě nemají. Zásah zřejmě potrvá do rána, řekla ČTK hodinu před půlnocí mluvčí krajských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová. Jde o jeden z nejzávažnějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky, příčina ani škoda zatím nejsou známy.

Událost byla hlášena v 19:15. Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. K 20:30 se jim podařilo zachránit 56 klientů, poté objekt dál prohledávali. Budova byla podle Sýkory Fliegerové požárem zcela zasažena, vnitřkem už se nebylo možné dostat ven. Mluvčí krajské záchranné služby Monika Nováková uvedla, že personál opustil objekt před příjezdem záchranářů.

Video: V Roztokách hoří alzheimer centrum
01.06.2022, 23:00, autor: HZS, zdroj: web

Hasiči nejdříve vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných, později ho zvýšili na třetí a nakonec na čtvrtý, tedy nejvyšší. Důvodem byl vysoký počet nasazených jednotek. Hodinu před půlnocí neměli hasiči požár stále pod kontrolou. "Jsou tam ještě nějaká ohniska, u nichž si nejsme jisti, že je máme pod kontrolou. Pořád platí zvláštní stupeň. Dokud nebude lokalizace, tak se snižovat nebude," uvedla Sýkora Fliegerová. Poté bude podle ní nutné rozebrat kompletně konstrukce a vyhledat skrytá ohniska. Vyšetřovatel je podle mluvčí na místě a průběžně vyslýchá lidi, zatím ale nemůže do budovy.

Záchranáři vyhlásili traumaplán, používaný u událostí s větším počtem zraněných. Jednoho pacienta v kritickém stavu převezli do kladenské nemocnice, další skončili ve střešovické, motolské, vinohradské, Všeobecné fakultní či Thomayerově nemocnici. "Nikdo nemusel být transportován letecky," uvedla Nováková.

Traumaplán záchranáři po dohodě s velitelem zásahu ukončili kolem 21:30 a po 23:00 z místa odjeli. U požáru nechali jen tři posádky pro případ potřeby. Na místě zasahovali také policisté, kteří uzavřeli všechny přilehlé ulice a umožňovali průjezd pouze vozidlům Integrovaného záchranného systému.

Starosta Roztok Jan Jakob (TOP 09) označil požár alzheimer centra za obrovskou katastrofu, zplodiny byly podle něj všude. "Úmrtí naštěstí zatím nejsou hlášena," napsala na twitteru hejtmanka Petra Pecková (STAN). Nováková uvedla, že na místo přijel evakuační autobus středočeských hasičů, který převezl 13 klientů bez zranění do obdobného centra na Jižním Městě.

Praha nabídla Středočeskému kraji 18 volných míst ve svých zařízeních. Pražští zdravotní záchranáři také vyslali na pomoc kolegům ze Středočeského kraje záchranářský speciál Fenix, záchranářskou posádku a leteckou výjezdovou skupinu. Fenix odvezl 12 lidí, všichni byli podle Novákové lehce zranění.

Roztocké alzheimer centrum má kapacitu 60 lůžek. Kromě domova se zvláštním režimem poskytuje také služby denního stacionáře. Provozovatelem je skupina Domov Alzheimer, která provozuje obdobná zařízení v Mostě, Přerově a Lázních Darkov na Karvinsku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď