V Rohozné se po bouři vrací na střechy domů krytina

foto V Rohozné na Jihlavsku, kde žije přes 400 obyvatel, pokračovaly 15. února 2020 opravy střech více jak padesátky rodinných domů, hospodářských budov nebo hasičské zbrojnice poškozených orkánem Sabine, který se prohnal obcí 10. února 2020.

Rohozná (Jihlavsko) - V Rohozné na Jihlavsku pokračují opravy budov poničených pondělním silným větrem. Obecní budova sloužící ke skladování musela jít k zemi, dnes čeká demolice jednu stodolu. Statiku další zemědělské usedlosti musí posoudit odborník, řekla ČTK starostka Štěpánka Šteflová. Opravy střech zaměstnávají místní lidi, chalupáře i řemeslníky odjinud, dnes poprvé jim přálo počasí. Vsí se od rána rozléhá hluk motorových pil, kladívek a elektrických vrtaček.

V Rohozné se 400 obyvateli poškodil vítr okolo pěti desítek nemovitostí, včetně rodinných domů, hospodářských budov nebo hasičské zbrojnice. "Ani ti nejstarší rodáci nic takového nepamatují," řekla starostka. Opravy ještě nějaký čas potrvají. Někteří lidé oslovení ČTK předpokládají, že na ně budou potřebovat měsíce, i kvůli tomu, že budou muset sehnat peníze.

"Hodně jsme pokročili, díky firmám, které se nám i díky médiím přihlásily. Některé dělají i zadarmo," řekla starostka. Jedna firma z Moravských Budějovic tak už podle ní v Rohozné opravuje třetí nemovitost. Starostka chválí i solidaritu místních lidí a pomoc z okolí. Třeba město Třešť poslalo v týdnu pracovníky na odklízení suti.

Myslivci se dnes dostali k opravám stavení, v němž mají uskladněné obilí pro zvěř, podle starostky předtím pomáhali jiným. "Opravujeme provizorně střechu, aby do ní nepršelo. Je to budova mysliveckého sdružení, tak jsme tady samí myslivci," řekl ČTK Michal Ligač, který podával kamarádům tašky na střechu.

Na další opravy střech sháněla dopoledne po vsi tašky chalupářka Zuzana Rakušanová z Prahy. "Sebralo nám to střechu ze stodoly," zdůvodnila. Střechu nad obytnou částí už s manželem opravili. "Ta byla trochu počechraná," řekla.

Místo svým poničeným střechám dnes věnoval čas dětem Roman Vachovec. Je členem spolku, který pořádal turnaj v Člověče nezlob se. Rozhodli se, že ho nezruší. "Protože dospělí mají hodně práce, tak aby aspoň děti měly zábavu, aby zapomněly na to, co se přes týden stalo," řekl.

Dnes svítí slunce, ale v minulých dnech byla zima, kromě větru občas padal sníh nebo pršelo. Obec zajišťovala pro řemeslníky občerstvení v poškozené hasičské zbrojnici, místní hospodyně pro ně pekly buchty. "Čaj šel do hektolitrů, který jsme jim dávali na střechy, aby se aspoň trošku zahřáli," uvedla Šteflová.

Podle prvních odhadů bude škoda jen na obecním majetku okolo tří milionů korun. "Ještě to nemáme úplně zmapované," řekla starostka k celkovým škodám v obci. Dodala, že v neděli budou zástupci obce s odborníkem na stavební práce obcházet rodiny a zjišťovat rozsah škod na nemovitostech, i jejich pojištění.

Obec také připravuje veřejnou sbírku na pomoc postiženým lidem. Její vyhlášení projedná pondělní obecní zastupitelstvo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď