Po odkladu kvůli dešti začal v Riu de Janeiro karneval

foto V brazilském Riu de Janeiro dnes oficiálně začíná tradiční karneval, který je největším karnevalem na světě.

Rio de Janeiro - Po krátkém odkladu způsobeném vydatným deštěm začal v pátek večer místního času (sobota brzy ráno SEČ) v Riu de Janeiro světoznámý karneval. Slavným Sambodromem, na kterém bylo krátce před tím podle snímků zveřejněných serverem O Globo po kotníky vody, prošla už první škola samby Unidos da Ponte. Tanečníky v pestrobarevných kostýmech obdivovali lidé z tribun, které se kvůli nepříznivému počasí ne zcela zaplnily.

Déšť ze silných bouřek zaplavil řadu ulic sedmimilionového přístavního města. Karnevalová přehlídka, kterou přijeli obdivovat lidé z celého světa, začala nakonec zhruba s půlhodinovým zpožděním ve 23:00 místního času (3:00 SEČ). Téměř tři desítky škol samby se nyní budou představovat během čtyř po sobě jdoucích večerů.

Z večerních přehlídek, které potrvají do pondělí, pak komise vybere šest nejlepších tanečních škol. Na tribuny podél Sambodromu se vejde až 70.000 diváků.

Komplikací pro karneval představoval letos opět ceremoniál formálního předávání klíčů králi Momovi. Starosta města Marcelo Crivella, který je hluboce věřící, odmítl podle portálu O Globo symbolický klíč od města předat. Stejně se zachoval už v uplynulých dvou letech, kdy kritizoval necudnost účastníků. Ceremonie se tak musela obejít bez jeho přítomnosti. Zástupce radnice nakonec předal králi Momovi klíče od karnevalu, ne však klíče od města.

Ve městě platí mimořádná bezpečnostní opatření. V ulicích jsou posílené policejní hlídky a kamerový systém je připojen k systému, který dokáže na základě tváře identifikovat hledané osoby. Rozeznávání obličejů, které je podle policie na karnevalu novinkou, si ale mezi obyvateli vysloužilo spíše posměch. Ti tvrdí, že toto opatření bude neúčinné, neboť účastníci karnevalu nosí masky, případně mají tváře silně nalíčené.

Vedení Ria de Janeiro očekává, že město kvůli karnevalu letos navštíví kolem sedmi milionů turistů z Brazílie i zahraničí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď