V rezervaci u Benátek se loni narodila první dvojčata zubrů

foto Ilustrační foto - První mládě zubra se narodilo 26. května 2016 ve stádu v rezervaci v Milovicích. Žijí tam i divocí koně a pratuři.

Benátky nad Jizerou (Mladoboleslavsko) - V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku se loni narodila první dvojčata zubrů v republice. Že jde o dvojčata ukázaly až záznamy z fotopastí v dalších měsících, informovala dnes ČTK v tiskové zprávě ochranářská společnost Česká krajina.

Dvě samičky přišly na svět loni 12. června, ochranářům se ale podařilo prokázat až nyní, že jde o dvojčata. Stádo je vždy po narození nových přírůstků opatrnější a matky kojí v ústraní, což výrazně ztěžuje pozorování. Samice zubrů navíc občas nechávají sát mléko i nevlastní mláďata, takže pozorování sání dvou telat od jedné samice nedokazují, že se samici narodila dvojčata.

"Zubřím samicím se obvykle rodí jedno mládě jednou za rok až za dva, tři roky. Dvojčata mívají jen zcela výjimečně. Ze záznamů plemenné knihy vyplývá, že je to vůbec poprvé, kdy se v Česku zubří dvojčata narodila," řekl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Záznamy z fotopastí ukazují, že obě mláďata se nepřetržitě držela u jedné samice a pila od ní pravidelně mateřské mléko. "To vylučuje možnost, že by šlo o mláďata dvou různých samic," řekl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Loni se v rezervaci velkých kopytníků narodila čtyři mláďata, dva samečci a dvě samičky. V bývalém vojenském prostoru tak nyní žije 21 zubrů. Celkový počet zubrů v Česku vzrostl loni o deset zvířat, tedy o 11 procent, na 116 zvířat. Z toho šest jedinců přibylo díky přírůstkům v chovných stádech a čtyři importem ze zahraničí.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Spolu se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace se stala prvním místem na světě, kde jsou všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď