ANO nepřenechá ODS post předsedy Sněmovny, o vládě nejednaly

foto Jednání zástupců hnutí ANO a ODS o budoucím uspořádání Poslanecké sněmovny se konalo 24. října v Praze. Na snímku hovoří po schůzce s novináři předseda ODS Petr Fiala. V pozadí vlevo místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, vpravo předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Praha - Hnutí ANO nechce ODS přenechat post předsedy Sněmovny. Novinářům to řekli zástupci hnutí a občanských demokratů po večerním jednání. O případné vládní spolupráci vůbec nejednali. Výkonná rada ODS krátce před schůzkou potvrdila, že občanští demokraté nebudou vyjednávat s ANO o koalici ani o podpoře menšinové vlády hnutí. Také TOP 09 potvrdila, že s ANO do vlády nepůjde. Nepodpoří ani kandidáta ANO do vedení Sněmovny, řekl Miroslav Kalousek po jednání se zástupci hnutí Andreje Babiše.

Představitelé ODS před jednáním s ANO uvedli, že budou usilovat o funkci předsedy Sněmovny pro šéfa občanských demokratů Petra Fialu. "Myslíme si, že za současné situace jako druhá nejsilnější strana bychom měli mít předsedu Poslanecké sněmovny. Považujeme to za rozumné," prohlásil Fiala.

ANO na tuto funkci navrhuje dosavadního místopředsedu komory Radka Vondráčka. "Naše vítězství ve volbách je tak dominantní, že není důvod, aby náš kandidát pan Vondráček nebyl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny," řekl po jednání s ODS předseda ANO Andrej Babiš.

Hájil to na příkladu ČSSD. "V tuto chvíli de facto sociální demokracie má předsedu Poslanecké sněmovny a Senátu i premiéra. Takže není nic zvláštního na tom, že máme takový požadavek," uvedl Babiš.

Představitelé hnutí a občanské demokracie spolu mluvili také o změnách jednacího řádu Sněmovny, které by chtělo prosadit ANO. "Trváme na tom, že změny v jednacím řádu Poslanecké sněmovny být nemají," řekl předseda ODS. Strana TOP 09, která s ANO také jednala dnes, rovněž odmítá některé změny ve fungování Sněmovny navržené hnutím a nepodpoří kandidáta ANO na předsedu dolní komory.

Tématu případné vládní spolupráce se podle Babiše i Fialy zástupci ANO a ODS vůbec nedotkli. "My jsme o účasti ODS ve vládě nejednali," potvrdil Fiala. "Vzali jsme na vědomí, že ODS nechce vést žádnou diskusi o nějaké spolupráci," uvedl Babiš.

Jednání o vládní koalici s ANO většina stran odmítla. Babiš ale novinářům řekl, že se neobává, že by vládu nesložil. "Doufejme, že všechny strany, kterých je strašně moc, se budou snažit jednat konstruktivně," dodal. Také zopakoval dřívější stanovisko ANO, že hnutí nevytvoří koalici s hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a s komunisty.

Poslední stranou, s níž se představitelé ANO zatím nesešli, jsou Piráti. V příštím týdnu se podle Babiše odehraje další kolo vyjednávání, a to již o konkrétním rozdělení sněmovních výborů. "Poprosili jsem všechny, aby nám dali konkrétní návrhy, o které výbory by měli zájem," doplnil místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Kalousek: TOP 09 nepodpoří kandidáta ANO do čela Sněmovny

TOP 09 podle svého odstupujícího předsedy Miroslava Kalouska znovu ujistila zástupce hnutí ANO o tom, že s ním do vlády nepůjde. Odmítla také návrhy na zkrácení řečnické doby ve Sněmovně, ochotna je jednat o omezení přestávek poslaneckých klubů. TOP 09 ani nepodpoří kandidáta ANO do vedení dolní komory, řekl Kalousek novinářům po zhruba dvacetiminutové schůzce se zástupci hnutí Andreje Babiše.

"Která Babišova loutka z hnutí ANO usedne na pozici předsedy Poslanecké sněmovny, je docela jedno. My tam budeme volit kohokoli jiného," uvedl Kalousek. ANO chce mít v čele Sněmovny dosavadního místopředsedu Radka Vondráčka (ANO), ODS bude nominovat na funkci třetího nejvyššího ústavního činitele svého předsedu Petra Fialu.

Kalousek řekl, že sedmičlenný klub TOP 09 si nebude nárokovat funkci místopředsedy Sněmovny, kterých by podle něj mělo být nejvýš pět. Do Sněmovny se dostalo devět politických stran a hnutí. "Možná, že někdo z nás bude kandidovat, ale nebude-li zvolen, nebudeme to chápat jako křivdu," řekl.

K případným změnám pravidel jednání Sněmovny Kalousek uvedl, že poslanci jeho strany nejsou ochotni se bavit o návrzích, které omezí demokratickou diskusi. Jako logické ale vidí návrhy na omezení přestávek sněmovních frakcí, neboť devět klubů by mohlo takto jednání Sněmovny zablokovat. "Ty dvě hodiny jsme připraveni výrazně redukovat, protože by se taky nemuselo celý den jednat, jenom by se to vypřestávkovalo," řekl

Atmosféra jednání, kterého se za TOP 09 zúčastnila také její místopředsedkyně Markéta Adamová Pekarová, byla podle Kalouska "plná soudružského porozumění". Předseda TOP 09 tak reagoval na dotaz, zda se na jednání neodrazily jeho vzájemné výpady s Babišem.

O spolupráci pravice stojí i ODS a STAN

O spolupráci mezi středopravicovými stranami se bude vedle TOP 09 pokoušet i ODS. Předseda občanských demokratů Petr Fiala dnes novinářům řekl, že chystá jednání. Zdůraznil, že je nechce vést přes média. Předseda STAN Petr Gazdík ČTK řekl, že jeho hnutí už s blízkými stranami jedná. "My se spolu intenzivně bavíme, s ODS, KDU-ČSL i Piráty," uvedl. V případě TOP 09 podle něj hnutí čekalo na výsledek dnešního zasedání vedení strany. Po něm záměr integrace středopravicových stran zopakoval končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalousek dnes oznámil, že nebude na listopadovém sněmu obhajovat funkci předsedy TOP 09. Svým odchodem chce umožnit společný postup demokratických subjektů od středu doprava, jak o něm mluvil už loni na podzim. Nechce být skutečným ani zástupným důvodem pro to, aby taková spolupráce nevznikla.

Fiala novinářům ke Kalouskovým úvahám řekl, že dlouhodobě považuje za potřebné sjednocování pravicových voličů. Doplnil, že svolal na jednání, která se mají odehrát v příštích dnech, reprezentanty od středu doprava.

"Ta myšlenka je dobrá, my jsme pro, dokonce na rozdíl od ostatních kolegů jsme to zkusili prakticky. Zkoušeli jsme předvolební koalici s KDU-ČSL. Snažili jsme se spojovat jako starostové, zda se to povede, to je otázka, ale budeme se o to snažit. Byl by hřích se o to nepokusit," uvedl Gazdík. S lidovci a později i ODS se jeho uskupení sejde ve čtvrtek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď