V provincii Idlib byl při útoku v únoru nejspíš použit chlor

foto Ilustrační foto - Oběti údajného útoku chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá.

Haag - Při únorovém útoku ve městě Sarákib v provincii Idlib na severozápadě Sýrie byl pravděpodobně použit chlor, oznámila dnes Mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Kdo za útokem stál, organizace nicméně neuvedla.

Syrská vláda tvrdí, že se veškerého chemického arzenálu vzdala v roce 2014, a použití chemických zbraní proti civilistům popírá. Čelí však obviněním, že chemické zbraně letos použila vícekrát; mimo Sarákibu také ve východní Ghútě, což je enkláva na okraji Damašku, kterou letos dobyla z rukou rebelů.

Mise OPCW "došla k závěru, že se chlor uvolnil z válců po mechanickém nárazu ve čtvrti at-Talíl v Sarákibu," uvedla v prohlášení OPCW.

Po útoku ze 4. února bylo kvůli dýchacím potížím ošetřeno v místních nemocnicích několik lidí.

Závěry OPCW jsou založeny na analýze dvou válců, ve kterých byly objeveny stopy chloru, výpovědích svědků a analýze dalších vzorků z místa útoku.

Vyšetřovací tým OPCW a OSN loni potvrdil, že syrský režim útočil nervovým plynem sarinem i chlorem, což si vyžádalo mnoho obětí na životech. Rebelové v menší míře použili hořčičný plyn yperit

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada obvinění z chemických útoků odmítá a vinu svádí na povstalce.

Společný vyšetřovací tým OSN a OPCW byl rozpuštěn v loni v listopadu v důsledku ruského veta v Radě bezpečnosti OSN. Krok zvýšil napětí mezi Washingtonem a Moskvou.

V reakci na údajný chemický útok ze 7. dubna ve městě Dúmá ve východní Ghútě, Spojené státy, Británie a Francie bombardovaly syrské cíle, které podle trojice sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní.

Zda byly chemické zbraně použity v Dúmě, je stále předmětem vyšetřování. OPCW na místě odebrala vzorky k chemické analýze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 13:00 19°C

Celá předpověď