V případu vykradené drážďanské klenotnice není žádná žhavá stopa

foto Policejní vyšetřovatelé budovou Rezidenčního zámku v Drážďanech, kde zloději v pondělí brzy ráno vykradli klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba), ve které jsou uloženy cenné historické sbírky německé spolkové země Sasko.

Drážďany (Německo) - V případu vykradené drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) nemají němečtí policisté zatím žádnou žhavou stopu, vycházejí ale z toho, že čin byl dobře připravený a že šlo o dílo profesionálů. Od obyvatel Drážďan dostali policisté po výzvě téměř 100 tipů, které prověřují. Ačkoli zloději ukradli řadu vzácných předmětů, rozsah škod není zřejmě tak velký, jak se původně předpokládalo. Podle ředitele klenotnice brali zloději cenné předměty spíše nahodile. Ve středu se Rezidenční zámek otevře návštěvníkům, samotná klenotnice ale zůstane v dohledné době uzavřená.

Do přísně střežené klenotnice v pondělí před 05:00 pronikla dvojice neznámých pachatelů, kteří odcizili množství cenností. Do budovy Rezidenčního zámku, kde jsou sbírky vystaveny, se dostali oknem s mříží, v sále klenotnice pak sekyrou rozbili jednu z vitrín se šperky z 18. století a část jich ukradli.

Co přesně sebrali, stále není jasné, policie dnes zajišťovala stopy. Teprve odpoledne se do klenotnice poprvé nakrátko dostal její ředitel Dirk Syndram. "Z briliantové soupravy vzali velmi důležité šperky," řekl. Mezi ukradenými předměty jsou i zdobené nárameníky, velká diamantová brož nebo náhrdelník saské královny. "Menší části ale zůstaly," dodal Syndram. Podle něj to vypadá tak, že lupiči brali, co jim přišlo pod ruku. "Šlo spíš o to, co se třpytilo," řekl a dodal, že tak zřejmě nepracovali pro žádného sběratele se "speciálním zájmem".

Podle ředitele klenotnice postupovali zloději velmi profesionálně. "Věděli přesně, co dělají," řekl. "Bylo to skoro jako Mission Impossible," uvedl s odkazem na slavný hollywoodský film. Slabinou zabezpečení podle Syndrama byla vitrína. "Předpokládali jsme, že by člověk musel do skla bít sekyrou čtvrt hodiny, aby ji poškodil," řekl. Ve skutečnosti stačilo v pondělí zlodějům několik vteřin. "To, co nám dodavatel sliboval, nedodržel," postěžoval si ředitel Zelené klenby.

Syndram také uvedl, že pachatelé některé exponáty postříkali bílým práškem, zřejmě takovým, jaký se používá k hašení, aby za sebou zametli stopy. Zasaženy jím byly perlové šperky a zatím není jasné, v jakém jsou stavu.

Už v pondělí byly zveřejněny fotografie deseti ukradených uměleckých předmětů. Dnes se ale ukázalo, že dva z nich pouze zapadly a na první pohled nebyly vidět. Celkem bylo cenných předmětů ve vitríně asi 100.

Také šéfka saských státních sbírek Marion Ackermannová dnes řekla, že v klenotnici "zůstalo více předmětů, než jsme si původně mysleli". Možná je podle ní dobře, že v době krádeže byla v klenotnici naprostá tma. "Tak se povedlo, že (zloději) celou řadu děl neodnesli," dodala.

"Pokud by svítilo světlo, určitě by vzali ještě některé další předměty," řekl šéf bezpečnosti muzea Michael John. Podle něj se ročně na zabezpečení Rezidenčního zámku vynaloží osm milionů eur (204 milionů Kč). John také dnes bránil vůči kritice pracovníky ostrahy, kteří podle něj udělali vše, co bylo v jejich silách.

Už v pondělí zástupci klenotnice hovořili o tom, že hodnotu ukradených předmětů nelze díky jejich jedinečnosti a historickému odkazu vyčíslit.

Policie se zatím mimo jiné snaží zajistit stopy DNA, což je ale složité v muzeu, které navštěvuje velké množství lidí.

Podle policistů zloději postupovali velmi profesionálně, dva při činu zaznamenala kamera, možná měli komplice. Zatím se vyšetřovatelům, kteří prověřují i desítky tipů od veřejnosti, podařilo potvrdit, že shořelé Audi A6, které našli v podzemní garáži v drážďanské čtvrti Pieschen, skutečně posloužilo pachatelům k útěku. Objevili v něm totiž nástroje použité při loupeži. Mají také za to, že s krádeží souvisí i požár elektrického rozvaděče pod Augustovým mostem. Kvůli němu v době činu nefungovalo u Rezidenčního zámku veřejné osvětlení.

Grünes Gewölbe, která nese název podle původního nátěru klenby, bývala klenotnicí saských kurfiřtů. K vidění tam jsou či byly mimo jiné jantarové předměty, stříbrné nádobí, výrobky ze slonoviny nebo zlatnická díla. K často zmiňovaným exponátům patří Mouřenín se smaragdovým stupínkem, soška osázená vedle smaragdů i rubíny, safíry či granáty.

Šperky z Drážďan jsou pro zloděje bezcenné, hrozí jejich zničení

Ačkoli šperky, které byly v pondělí ukradeny z drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) mají nevyčíslitelnou historickou hodnotu, jsou pro zloděje prakticky bezcenné. Podle německé rozhlasové stanice SWR si to myslí Dirk Syndram, dlouholetý ředitel klenotnice, v níž jsou uchovávány cenné sbírky spolkové země Sasko. Rozprodej kořisti není podle něj možný, protože každý znalec ukradené šperky pozná. Hrozí tak jejich zničení, pokud se zloději rozhodnou drahokamy ze šperků vytrhat a udat je samostatně.

"Všechno jsou to výbrusy z 18. století, takovéto kameny není jednoduché zpeněžit," vysvětlil německému rozhlasu Syndram s tím, že hodnotu šperkům dává právě jejich stáří a fakt, že tyto 300 let staré kusy jsou velmi zachovalé.

Pokud by se zloději rozhodli diamanty a další drahé kameny ze šperků vytrhat, ztratily by drahokamy hodnotu. "Udělat by to byla hloupost," míní Syndram.

Nizozemský detektiv Arthur Brand, který se proslavil úspěchy při pátrání po řadě uměleckých děl, v rozhovoru s portálem Spiegel Online řekl, že existují v podstatě dva typy zlodějů. Prvním jsou ti, kdo si myslí, že budou mít kupce. "Ti ale nejsou. Kdo by koupil něco, co nemůže ukázat přátelům a co nejde dědit?" uvedl Brand. Tito zloději pak hledají alternativní možnosti, jak přijít k penězům, snaží se například vydíráním získat vyplacenou pojistku.

Mnohem horší je podle Branda případ, kdy za krádeží stojí skuteční profesionálové, kteří drahé kovy přetaví a diamanty vytrhají a přebrousí. "Tito zločinci vědí, že většina uměleckých předmětů je jako celek neprodejná," řekl s tím, že jakmile se do úprav a tavby pustí, jsou šperky navždy ztracené. "Proto lze jen doufat, že v případě Grünes Gewölbe jde o zloděje, kteří se to pokusí prodat, čímž uvíznou v síti policie," uvedl.

Pokud v Drážďanech udeřili profesionálové s cílem lup rozebrat a přetavit, musí podle Branda jednat policie rychle, jinak exponáty už nikdy nikdo neuvidí.

Pořád prý ale existuje šance, že se časem objeví. Jako příklad zmínil detektiv zlatý prsten Oscara Wildea, který byl v roce 2002 ukraden z Oxfordu a o kterém se předpokládalo, že byl ještě téhož roku roztaven. "Já tomu ale nevěřil a prsten jsem našel," řekl Brand o svém letošním úspěchu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď