O prezidentovi v Peru stále není rozhodnuto, těsně vede kandidát levice Castillo

foto Konzervativní kandidátka prezidentských voleb v Peru Keiko Fujimoriová. 

Lima - V Peru po nedělním druhém kole prezidentských voleb stále není jasno, kdo bude novou hlavou státu. Ve velice těsném souboji má nyní mírně navrch levicový kandidát Pedro Castillo, který ale po sečtení 94 procent odevzdaných volebních lístků nad svou pravicovou rivalkou Keiko Fujimoriovou vede jen o necelých 90.000 hlasů. Ústřední volební komise stále čeká na sečtení hlasů z odlehlých venkovských oblastí a ze zahraničí, uvedla agentura AP.

"V této chvíli vám nikdo nedokáže říct, kdo vyhraje," řekl politolog a bývalý šéf volebního úřadu Fernando Tuesta. Při předchozích volbách v roce 2016 dělilo vítěze Pedra Pabla Kuczynského od Fujimoriové, která se tehdy o funkci také ucházela, jen něco přes 45.000 hlasů.

Castillo (51), který je profesí učitel, na svou stranu získal zejména obyvatele venkova a chudších oblastí v Andách a Amazonii. Fujimoriová (46), dcera uvězněného autoritářského exprezidenta Alberta Fujimoriho, vyšetřovaná kvůli praní špinavých peněz a korupci, zase dominovala ve velkých městech. V nejchudším volebním okrsku, andském Uchuraccay, dostal Castillo 87 procent hlasů. V tom nejbohatším, kterým je čtvrť San Isidro v metropoli Limě, hlasovalo 88 procent voličů pro Fujimoriovou, uvedla agentura AP.

Celkově nyní vede Castillo s 50,3 procenty hlasů, Fujimoriová má podporu 49,7 procenta voličů.

Dosavadní výsledky ukazují, že 33milionová země je rozpolcená a že dva kandidáti z opačných stran politického spektra mají zhruba stejně příznivců. Radikálně levicový Castillo v kampani mimo jiné sliboval nová pravidla pro nadnárodní těžební společnosti a nastínil možnost znárodnění těch, které nové podmínky nepřijmou. Právě v oblastech, kde chtějí firmy rozšiřovat těžbu, dostal Castillo velké množství hlasů.

Fujimoriová se o prezidentskou funkci uchází už po třetí a silně prosazuje ekonomiku volného trhu, její názory ale někteří označují až za krajně pravicové. Dcera exprezidenta Fujimoriho, odsouzeného k 25 letům vězení za porušování lidských práv, aktuálně také čelí trestnímu stíhání a prokuratura pro ni žádá 30 let vězení za praní špinavých peněz a korupci.

Peru mělo od posledních voleb v roce 2016 hned čtyři prezidenty. Kuczynski, který volby vyhrál, v roce 2018 těsně před hlasováním o sesazení kvůli podezření z korupce rezignoval. Nahradil ho viceprezident Martín Vizcarra, jehož parlament sesadil loni v listopadu a jehož nahradil šéf parlamentu Manuel Merino. Ten ale záhy též odstoupil po masových protestech v ulicích. Novým šéfem parlamentu, a tudíž i prezidentem se pak stal poslanec Francisco Sagasti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď