V Přelouči vznikla naučná stezka po pamětních stromech

foto Naučná stezka Pamětní stromy města Přelouče. Na snímku z 27. února 2019 jsou dvě lípy na počest svatby prince Rudolfa (1881) na Masarykově náměstí u sochy sv. Jana Nepomuckého.

Přelouč (Pardubicko) - Přeloučská radnice dokončila naučnou stezku Pamětní stromy města Přelouče. Lidé se na sedmi místech mohou seznámit s historií města spojenou s výsadbou těchto stromů. Byly vysázeny v letech 1881 až 2018, uvedl Matěj Pešta z Kulturního a informačního centra města Přelouče.

"Je to docela ojedinělý projekt, díky kterému si mohou místní i turisté projít centrum města a dozvědět se, kde je Husova lípa, lípa svobody, lípa na paměť svatby prince Rudolfa a další," uvedl Pešta. U každého stromu je umístěna informační tabule obsahující přehlednou textovou a grafickou část včetně mapy umístění dalších stromů.

Nejstaršími pamětními stromy jsou dvě lípy vysazené na Masarykově náměstí u sochy svatého Jana Nepomuckého na počest svatby korunního prince Rudolfa. Z doby před první světovou válkou pochází i Husova lípa na Pernštýnském náměstí. Po vzniku Československa byla u Švehlova pomníku vysazena lípa svobody. Nejmladší je lípa republiky u sokolovny z loňského roku zasazená ke 100. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků.

V Přelouči byla dříve i Gottwaldova lípa z roku 1948 na počest prvního dělnického prezidenta. Dnes již nestojí, v místě u sokolovny blíže k poště vysadili sokolové v roce 1993 sletovou lípu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď