V pražském Fóru Karlín se koná koncert k výročí republiky

foto Koncert pro Paměť národa se konal 28. října 2019 v Praze. Vystoupil na něm i písničkář Jaroslav Hutka.

Praha - V pražském Forum Karlín odstartoval dnes v 19:30 koncert k 101. výročí vzniku samostatného Československa. Akce se koná jako součást kampaně "Nezapomeňme", kterou Paměť národa připomíná 30 let od sametové revoluce. Na podium byla pozvána řada umělců včetně například Hudby Praha, Vladimíra Merty, Jana Buriana nebo Anety Langerové a Thoma Artway. Koncert uspořádala nezisková organizace Post Bellum, která se inspirovala Koncertem pro všechny slušný lidi z prosince 1989.

Fotogalerie

Koncert zahájili po oficiální znělce před zaplněným hledištěm jako první z hudebních skupin The Atavists, kteří zahráli skladbu Changes. Mezi pozvanými hudebníky byli také Portless, Ondřej Pivec and Organic Quartet, Už jsme doma nebo Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem. Mezi pozvanými řečníky pak například bývalá herečka a politička Magda Vášáryová.

V průběhu večera na pódiu vystoupil bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan M. Havel. Řekl, že jej občas přepadají smutné obavy o vývoj České republiky. "Když vás tady ale vidím, tak jsem optimista. Všechno dobře dopadne," řekl Havel. Rovněž uvedl, že paměť je individuální a kolektivní a obě je nutné se starat. Zpěvačka Bára Poláková vzpomněla právě prezidenta Havla a řekla, že je dobře, že jeho jméno zůstává ve veřejném prostoru.

Mezi řečníky byl rovněž generál Petr Pavel nebo astronom a astrofyzik Jiří Grygar, který řekl, že po revoluci v roce 1989 se vývoj jevil nadějný. To podle něj skončilo opoziční smlouvou mezi ČSSD a ODS v roce 1998. "Od té doby to jde dolů," řekl.

Výtěžek koncertu bude věnován na další dokumentaristickou práci, zaznamenávání a publikování vzpomínek ve sbírce Paměť národa, která je on-line zdarma přístupná veřejnosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď