V pražské zoo se vylíhla druhá generace vzácných varanů moluckých

foto V pražské zoologické zahradě se vylíhla druhá generace vzácných varanů moluckých. Po půlroční inkubační době se z vajec vyklubala dvě zdravá mláďata. V tiskové zprávě o tom 13. července 2018 informovala mluvčí zoo Lenka Pastorčáková. Ve své domovině, tedy v tropických lesích a mokřadech Moluk na jihovýchodě Asie, jsou plazi kvůli výraznému žlutočernému zbarvení atraktivní pro pašeráky.

Praha - V pražské zoologické zahradě se vylíhla druhá generace vzácných varanů moluckých. Po půlroční inkubační době se z vajec vyklubala dvě zdravá mláďata. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí zoo Lenka Pastorčáková. Ve své domovině, tedy v tropických lesích a mokřadech Moluk na jihovýchodě Asie, jsou plazi kvůli výraznému žlutočernému zbarvení atraktivní pro pašeráky.

Zoo Praha získala první jedince varana moluckého v roce 2007 jako konfiskáty pašovaných zvířat. Trojice samců žije v zahradě dodnes. Plazy se podařilo poprvé rozmnožit po sedmi letech chovu. Žádné z devíti evropských institucí, které tyto varany chovají, se to od té doby nepodařilo - až nyní opět pražské zoo. "Druhá generace je vždy cennější a spoléhali jsme na ni. Půjde-li vše, jak má, můžeme v budoucnu očekávat další snůšky," uvedl k tomu kurátor plazů Petr Velenský.

"Jsou to velmi citlivá, plachá a obtížně chovatelná zvířata. Problém je i to, že samci jsou výrazně větší než samice. Mohou být vůči nim agresivní a utlačovat je," řekl kurátor. Proto zoo vyvinula speciální systém úkrytů, které umožňují oddělit obě pohlaví při krmení, a zamezit tak vzájemným potyčkám.

Dva dospělé páry z první pražské generace mohou návštěvníci vidět v teráriu u Rezervace Bororo. Mláďata budou zatím odchovávána v zázemí. Po vylíhnutí z vejce malý varan ještě týden tráví zásoby vstřebané ze žloutkového váčku. Poté mu chovatelé začnou předkládat živá sarančata a další druhy hmyzu, které varani loví.

Před získáním varanů moluckých si zoo metodiku chovu vyzkoušela na geneticky blízce příbuzných a chovatelsky méně náročných varanech mangrovových. V letech 1992 až 2010 se v Praze vylíhlo celkem 101 mláďat tohoto druhu. Cenné poznatky podle Velenského poskytli také kolegové ze zahrady v Kolíně nad Rýnem, kteří zakládali vlastní chov.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď