V pražské zoo se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného

foto V pražské zoo se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného, na svět přišlo v noci na 20. listopadu 2021. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije necelých 2000 dospělých jedinců.

Praha - V pražské zoologické zahradě se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného, na svět přišlo v noci na sobotu. Zahrada o tom dnes informovala ČTK. Podle ní jde o teprve čtvrté mládě tohoto primáta narozené v Česku. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije necelých 2000 dospělých jedinců, uvedla zoo.

"Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy, v přírodě se vyskytuje pouze na indonéském ostrově Jáva. V lidské péči je chován jenom nepočetně, v Evropě ho má pouze devět zoo chovaného v celkovém počtu přibližně 50 jedinců," řekl dnes ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zahrada uvedla, že mládě přivedla na svět po sedmiměsíční březosti samice Alang Alang, která se o něj vzorně stará, přičemž na rodinu dohlíží samec Flip. Pražská skupina gibonů stříbrných se tak nyní rozrostla na čtyři členy. "Stejně jako jiné druhy gibonů žije i tento monogamním způsobem života. Tvoří malé rodinné skupiny, a proto s rodiči žije i starší sourozenec mláděte Abu-abu, který se narodil v roce 2018," sdělila zoo.

Šestnáctiletá samice Alang Alang a stejně starý samec Flip přišli do Zoo Praha v roce 2014. O rok později se jim narodilo vůbec první mládě gibona stříbrného v českých a slovenských zoologických zahradách vůbec. Nyní šestiletý samec Silver Arrow odešel letos do zoologické zahrady v německém Halle jako tamní budoucí chovný samec. V sobotu narozené mládě je tak již třetím společným potomkem pražského chovného páru.

"Mláděti se daří dobře, samice Alang Alang je již zkušená matka a vzorně o něj pečuje. Ihned po porodu jej očistila, chová jej u sebe na břiše a kojí ho. Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu není výrazný pohlavní dimorfismus, budeme znát pohlaví až za několik let, poté co dospěje," uvedl vrchní chovatel primátů pražské zoo Martin Vojáček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď