V pražské zoo se narodilo druhé mládě gibona stříbrného

foto Pražská zoologická zahrada odchovala druhé mládě ohroženého gibona stříbrného (na snímku z 8. srpna 2018). Narodilo se v pondělí 6. srpna a jeho rodiči jsou Alangalang a samec Flip, kteří už mají tříletého potomka. Novorozené mládě si zatím vede dobře, podle chovatelů má dobrý sací i úchopový reflex a matka se o něj pečlivě stará.

Praha - V pražské zoologické zahradě přišlo na svět druhé mládě ohroženého gibona stříbrného. Narodilo se v pondělí a jeho rodiči jsou Alangalang a samec Flip, kteří už mají tříletého potomka. Novorozené mládě si zatím vede dobře, podle chovatelů má dobrý sací i úchopový reflex a matka se o něj pečlivě stará. ČTK to dnes sdělila mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.

V Česku tento ohrožený druh chovají jen dvě zoologické zahrady, jeho odchov se ale zatím podařil jen pražské. "Už naše mládě narozené v roce 2015 - jako první v rámci všech českých i slovenských zoo - znamenalo obrovský chovatelský úspěch. O to víc nás těší, že jsme na tento úspěch navázali dalším mládětem a dnes tříletý Silver Arrow získal sourozence," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Mládě gibona stříbrného si mohou návštěvníci prohlédnout na jednom z takzvaných opičích ostrovů v dolní části zoo. Podle chovatelů s ním jeho matka posedává na topolu nebo pobíhá venku v korunách stromů, při čemž má nohy ohnuté k břichu, aby mládě zajistila. První den po porodu s ním podle chovatelů ještě zůstávala v expozici, polehávala s mládětem na břiše, aby mohlo pít, nebo seděla v podřepu a objímala ho končetinami.

Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy primátů. V přírodě žijí na indonéském ostrově Jáva a jejich populace stále klesá. Odhaduje se, že v přírodě je kolem 2500 jedinců, a kolem 70 v lidské péči. V Česku se tento druh objevil poprvé v roce 2014, kdy pražská zahrada získala ze zoo v anglickém městě Howletts samici Alangalang a z mnichovské zoo samce Flipa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 26. května 2019

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď