V pražské zoo se narodila dvojčata lemurů kata

foto Dva přírůstky získala rodina lemurů kata v pražské zoo. Samice Móni 13. března 2020 porodila dvojčata (na snímku jedno z nich), jejichž otcem je šestiletý samec Tali.

Praha - Dva přírůstky získala rodina lemurů kata v pražské zoo. Samice Móni v pátek 13. března porodila dvojčata, jejichž otcem je šestiletý samec Tali. Mluvčí zoo Lenka Pastorčáková o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Podle Červené knihy Mezinárodního svazu ochrany přírody patří lemuři kata mezi ohrožené druhy. Žijí na Madagaskaru.

Móni je dominantní samicí skupiny a s mateřstvím má zkušenosti. Svého prvního potomka přivedla na svět loni na jaře. "Když jsme v pátek ráno mláďata našli, byla už očištěná a sála matčino mléko. Porod samice zvládla bez potřeby jakéhokoli našeho zásahu a i nadále se o potomky vzorně stará. Ti se zatím drží u matky, o okolní svět se začnou zajímat za dva až tři týdny," popsal vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Letošní březen je pro pražské lemury plodný. Počátkem měsíce svého druhého potomka porodila také samice Anka. V zoo tak nyní žije osm lemurů kata.

Pražská zoo obnovila jejich chov před čtyřmi lety, od půli 90. let v ní žily pouze samčí skupiny. Historie chovu lemurů kata však v Praze, s menšími přestávkami, sahá do roku 1960. V roce 1993 se podařilo odchovat první mláďata.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď