Největší problém je nelegální migrace, řekl Babiš v projevu o EU

foto Premiér Andrej Babiš vystoupil 19. června 2018 v Praze na mezinárodní konferenci Pražský evropský summit, která se zabývá budoucností Evropy a EU pohledem politiků, odborníků a dalších osobností.

Praha - Český premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že za největší problém současné EU považuje nelegální migraci. V projevu, kterým dnes otevřel třídenní mezinárodní konferenci Pražský evropský summit (Prague European Summit), Babiš řekl, že problémy s migrací způsobily vzestup politického extremismu a vytvořily spory mezi státy. Dodal také, že Česká republika je připravena se na boji proti nelegální migraci a ochraně hranic podílet, odmítá však obnovování hraničních kontrol uvnitř schengenského prostoru.

Babiš, který o nezvládnuté ochraně před nelegální migrací hovoří často, dnes nevybočil z předchozích vyjádření. Mluvil o tom, že Evropa musí být schopná hlídat své hranice. Hlavní odpovědnost podle něj leží na jižních zemích, kam migranti přicházejí. Zbytek Evropy podle něj tyto země musí podpořit. Pro Českou republiku však nejsou cestou migrační kvóty.

Babiš v té souvislosti zdůraznil, že pro Česko je nepřijatelné uzavírání hranic mezi členskými státy. Obnovení kontrol na hranicích kvůli migraci požaduje po německé kancléřce Angele Merkelové ministr vnitra a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Merkelová v pondělí řekla, že nepředjednané vracení migrantů z německých hranic by mohlo v Evropě spustit negativní dominový efekt. "Aktuální spory ohledně migrace v Německu vedly k návrhům na uzavírání hranic a obnovení kontrol, což je pro nás nepřijatelné," prohlásil předseda české vlády. Dodal, že česká ekonomika je závislá na tom, aby fungoval schengenský systém otevřených hranic.

O migraci dnes hovořila také eurokomisařka Věra Jourová, podle níž se EU především musí sjednotit. "Ten tlak zastavíme pouze pokud budeme vystupovat jednotně," uvedla. Dodala, že snahou evropských zemí by mělo být, aby lidé z Afriky a dalších zemí měli šanci vést důstojný život, aniž budou muset utíkat do Evropy.

Babiš řekl, že EU je pro Česko jedinou politickou a ekonomickou perspektivou. Správnou cestou pro Evropu je podle něj snaha o naplnění čtyř svobod - volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. To se podle Babiše nemůže stát, pokud bude Evropa kvůli strachu z migrace uzavírat své vnitřní hranice.

Konference Pražský evropský summit se v Praze koná od roku 2015. Setkávají se na ní politici, vládní úředníci a další odborníci z praxe i akademické sféry. Zabývají se především aktuálními problémy EU a jejím budoucím vývojem. Letos jsou tématy konference mimo jiné odchod Británie z EU, dopady digitalizace průmyslu na unii nebo návrh víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027.

Na třídenní akci vystoupí také ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO), vládní úředníci pro evropské záležitosti z Česka, Slovenska či Maďarska, několik velvyslanců nebo francouzský nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 11:00 13°C

Celá předpověď