V Praze začíná Future Port Prague, poprvé představí nanopistoli

foto Jan Buk z firmy Pardam technology představil speciální pistoli s nanovlákny 11. září 2019 v Praze na mezinárodním technologickém festivalu Future Port Prague 2019.

Praha - Na výstavišti v pražských Holešovicích dnes začíná dvoudenní mezinárodní festival Future Port Prague. Nabídne přes 130 vystavovatelů, stovku řečníků z 15 států a další odborníky od Tokia po kalifornské Silicon Valley a také technologické novinky i světové premiéry.

Fotogalerie

Do Prahy se vrací například i první úředně uznaný kyborg Neil Harbisson s novým implantátem podobným vlasové čelence na vnímání času. Nositel díky němu cítí veškerý průchod času dvacet čtyři hodin denně a sedm dní v týdnu. Na festivalu se ale představí i firma vyrábějící maso pomocí kultivace zvířecích buněk v laboratoři.

Ve světové premiéře uvidí pražští návštěvníci nanopistoli Fiber Flow, zařízení, které by mělo v brzké budoucnosti přiblížit aplikaci nanovlákenných materiálů pro kosmetiku a dermatologii. Prezentovat se budou i firmy vyvíjející chytrou botu, která pomocí tlakových nanosenzorů umí vyhodnotit a opravit chůzi a běh, anebo biologicky rozložitelný evakuační župan například pro situace, kdy hoří.

Mezi řečníky se představí mimo jiné bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, spoluautor průlomové technologie pro editaci lidského genomu Samuel Sternberg anebo ředitel pro inovace a investice Evropské vesmírné agentury Frank Salzgeber.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 20. září 2019

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď