V Praze začaly Letní shakespearovské slavnosti

foto Ilustrační foto - Herci Anna Fialová a Ondřej Pavelka vystoupili 5. června 2018 v Praze na tiskové konferenci k Letním shakespearovským slavnostem.

Praha - Komedie Dobrý konec všechno spraví dnes zahájila pražskou část Letních shakespearovských slavností. Méně známá melancholická komedie slavného dramatika vypráví o pyšném odmítání a vytrvalé naději. U Míčovny Pražského hradu diváci zhlédli nadčasový příběh o lásce, která často podléhá moci bohatství a síle předsudků. Příběh inscenace v režii Jana Antonína Pitínského, s kostýmy Jany Prekové a za doprovodu hudby Vladimíra Franze by se mohl odehrávat v jakémkoli čase a místě.

V Praze se budou Shakespearova dramata i komedie hrát ještě na nádvoří Akademie múzických umění na Malostranském náměstí, tam produkce začne 28. července Zimní pohádkou. Pořadatelé ji letos nabízejí i těm, kdo se kvůli pandemii koronaviru rozhodli vypustit ze svých letních plánů pobyt u moře. Děj inscenace Shakespeare zasadil na Sicílii a do Čech, a právě těm moře přiřkl. Příběh zrazené lásky a žárlivosti se bude hrát do 12. srpna, kde v Praze svou letošní tour ukončí.

První pražský večer dnes patřil komedii Dobrý konec všechno spraví, která má spolu s titulem Večer tříkrálový derniéru. Hra zřejmě vznikla v roce 1604 a založena je na jednom z příběhů z Dekameronu Giovanniho Boccaccia. Vypráví příběh Heleny, osiřelé dcery slavného lékaře beznadějně zamilované do hraběte Bertrama, který byl poslán ke dvoru francouzského krále. Přestože je krásná a není chudá, nemá šanci Bertrama získat, protože je nízkého původu a on je šlechtic.

Když se však Helena dozví, že král je nemocný, odejde do Paříže a za pomoci umění svého otce krále uzdraví. Za odměnu může Helena žádat o ruku jakéhokoliv muže v království a vybírá si Bertrama. Její nový manžel je však svou nevěstou zděšen a brzy utíká z Francie, aby se dal do služeb vévody z Florencie. Dobrodružství milostná i válečná se odehrávají ještě na dalších místech, hra je protkána divácky vděčnými a rádoby srozumitelnými rolemi chvástavého vojáka, zrádného přítele, apokalyptického šaška či záletného manžela svedeného vlastní ženou.

Inscenace, ve které účinkují Anna Fialová, Ondřej Pavelka, Martin Dejdar, Oldřich Vízner, Martin Siničák, Jan Vlasák nebo David Novotný, se hraje už jen do konce července. Repertoár letošního festivalu doplňují Hamlet, Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky windsorské, Zkrocení zlé ženy, Komedie omylů, Romeo a Julia a Othello.

Letošní Letní shakespearovské slavnosti se kvůli koronaviru posunuly téměř o měsíc a také nepřinesly některé dílo slavného dramatika v novém nastudování. Většina představení na všech třech místech v ČR i na bratislavské scéně je již ale vyprodána. V úterý se odehrála Zimní pohádka v Brně a v pátek se mělo začít hrát v Ostravě. Zda bude možné festival zahájit i tam ale není zatím vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru zřejmé. V sobotu se začne v Bratislavě. Na návštěvníky festivalu čeká 11 titulů ve 101 večerech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď