V Praze začal odložený 27. ročník festivalu Dny evropského filmu

foto Kinosál v pražském Paláci Lucerna.

Praha - V pražském kině Lucerna začal odložený 27. ročník festivalu Dny evropského filmu. Je jednou z prvních větších filmových akcí, které se konají po koronavirové krizi. Pražské zahájení dnes patřilo duchařskému dobrodružství s názvem Extra Ordinary. Debut Mikea Aherna a Endy Loughmana posbíral ceny na mnoha žánrových sci-fi festivalech. V hlavním městě bude přehlídka do 21. června také ve Světozoru a v Kině Pilotů, poté se uskuteční v Ostravě a Brně a při festivalových ozvěnách se přesune do dalších šesti měst.

V kině Lucerna dnes pozvaní hosté seděli už bez rozestupů, do sálu nepřišlo ani nyní pro vnitřní akce povolených 500 lidí. Lidé se projekce účastnili až na výjimky bez roušek. V předsálí se také mohli napít a najíst, na rozdíl od multiplexů ale v kinech, jako je Lucerna, nejsou lidé zvyklí brát si občerstvení do sálu, proto jim nevadil přetrvávající zákaz brát si ho s sebou.

Festival se zaměřuje výhradně na současný evropský film a letos představí přes 40 filmů z téměř 30 evropských zemí. V šesti programových sekcích uvede oceňované animované snímky, filmy pro mladší publikum, rodiny s dětmi i filmy starých mistrů. Doprovodný program pak reflektuje aktuální témata, o kterých se bude debatovat s českými ekology, cestovateli, ekonomy, hudebníky, právníky či politology.

Zahajovací film vypráví o instruktorce z autoškoly, která musí zkrotit nadpřirozenou moc, která se rozpíná po irském venkově. Debut Mikea Aherna a Endy Loughmana podle pořadatelů rozpustile boří všechny žánrové hranice.

Festival mimo jiné nabídne syrovou německou krimi Svobodná země od Christiana Alvarta, horor Malgorzaty Szumowské Další jehňátko nebo absurdní rumunsko-chorvatskou komedii Ivana Hrozná. V tradiční sekci Hvězdy DEF uvedou novinky od uznávaných režisérů. V české premiéře promítnou francouzské politické drama Dospěláci v místnosti od Costy Gavrase, které popisuje řeckou dluhovou krizi očima ministra financí Yanise Varoufakise.

Novinkou v programu festivalu je sekce Bez rodičů, která nabídne filmy vhodné pro děti a teenagery. Součástí doprovodného programu letošního ročníku je také virtuální kinosál Brainz VR Cinema, kde je třeba pro sledování filmů ve virtuální realitě nasadit si speciální brýle. Pořadatelé ujišťují, že obsluha bude po každém použití brýle sterilizovat v UV sterilizačním boxu, který zničí veškeré bakterie a viry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď