V Praze vystoupí bezruký hornista Felix Klieser, na svůj nástroj hraje nohou

foto Hra na lesní roh - ilustrační foto.

Praha - Na koncertu Zemlinského kvarteta 16. června ve velkém sále Městské knihovny v Praze vystoupí bezruký hornista Felix Klieser. Německý umělec na svůj nástroj hraje nohou. Mimořádný koncert série 4plus je součástí projektu Zemlinského kvarteta obsahujícího kompletní provedení smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka u příležitosti 180. výročí jeho narození. První dva koncerty série 4plus se vzhledem k protipandemickým opatřením uskutečnily on-line, Klieser již zahraje za přítomnosti publika. ČTK o tom za pořadatele informovala Johana Mravcová.

Program koncertu nabídne dvě Dvořákova díla pro smyčcové kvarteto. Krátká věta Andante appassionato byla původně částí smyčcového kvartetu a moll, ovšem při jeho přepracovávání autor tuto část vypustil; věta se tak uvádí samostatně. Tato věta původně nebyla součástí programu série 4plus, a tak tedy bude kompletní provedení Dvořákových děl ještě o něco kompletnější. Naopak smyčcový kvartet č. 1 A dur součástí programu byl, a to hned na prvním koncertě vysílaném on-line letos 20. ledna.

"Druhou část koncertu jsme věnovali nečekanému, ale o to vzácnějšímu hostu – německému hornistovi Felixi Klieserovi. Obdivuhodná životní cesta tohoto umělce jej do Prahy zavedla již v lednu 2020, kdy účinkoval ve 3. ročníku naší série 4plus," uvedl Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta. "Naše spolupráce se neustále rozšiřuje, a tak Felix přijal pozvání na tento mimořádný koncert. V programu zazní skladby, které budeme společně natáčet na nové CD," dodal.

Vedle hornového koncertu Josepha Haydna a nových úprav čtyř árií Wolfganga Amadea Mozarta pro lesní roh a smyčcové kvarteto zazní i jeho kvintet pro lesní roh a smyčce, ve kterém bude moci publikum již podruhé v krátké době ocenit umění hry na violu primária Zemlinského kvarteta Františka Součka.

Zemlinského kvarteto tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux, je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika a zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Repertoár tělesa zahrnuje více než dvě stě děl předních českých i světových skladatelů. Jeho sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění Diapason d´Or.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 27. května 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď