V Praze vyjede o víkendu nejstarší tramvaj typu T3 na světě

foto Ilustrační foto - Brněnský dopravní podnik během čtyř měsíců zrenovoval dnes již téměř historickou tramvaj T3 do podoby, v jaké jezdila ulicemi města v 80. letech. Vedle dvou starých dvounápravových tramvají bude třetím muzejním exponátem ve vlastnictví dopravního podniku. Snímek z 22. prosince.

Praha - V Praze vyjede o víkendu nejstarší tramvaj typu T3 na světě z roku 1962. Lidé se s ní budou moci svézt dnes i v neděli mezi Petřinami a Braníkem. Dnes bude navíc jezdit po celé trase metra linky B historická souprava 81-71, která byla v běžném provozu v Praze mezi lety 1978 a 2009. Oznámila to mluvčí pražského Dopravního podniku Aneta Řehková. Jízdní řády historický vozů najdou lidé na webu podniku.

Více než půl století stará tramvaj bude vozit cestující na trase Sídliště Petřiny - Sibeliova - Národní třída - Podolská vodárna - Nádraží Braník. "Cestující ve voze bezpochyby zaujme kromě jiného i stanoviště pro průvodčí, které se přestalo používat již téměř před 45 lety," uvedl technický ředitel a člen představenstva dopravního podniku Jan Šurovský.

Dnes vyjede T3 už v 07:39 ze zastávky Sibeliova na Petřiny a odtamtud již po celé trase až do Braníku. Poslední spoj pojede v 19:56 z Petřin na Sibeliovu. V neděli pak vyjede první spoj ze Sibeliovy v 07:07 a poslední z Petřin v 19:26. V tramvaji bude platit běžný tarif jízdného.

Historická souprava metra 81-71 přezdívaná "černá huba" bude jezdit v sobotu po celé trase linky B mezi Černým Mostem a Zličínem. První spoj odjede ze Zličína v 08:21 a poslední pojede z Černého Mostu v 15:25. Podle podniku těmito jízdami začíná série akcí u příležitosti oslav 45. výročí zahájení provozu pražského metra, které připadá na květen. "Na všech třech trasách metra se můžete těšit na jízdu v nejdelších úsecích, na kterých byly soupravy metra 81-71 provozovány," uvedl Petr Havlíček ze správy vozidel metra.

Jak tramvaj T3, tak soupravy metra 81-71 jsou v Praze stále k vidění i v běžném provozu, ale již jen v modernizovaných verzích. Vozy v původní podobě mohou lidé vidět kromě historických jízd ještě v Muzeu MHD pražského Dopravního podniku ve Střešovicích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď