České lvy posbíraly snímky Nabarvené ptáče a Vlastníci

foto Vyhlášení vítězů 27. ročníku filmových cen Český lev 7. března 2020 v pražském Rudolfinu. Ocenění za nejlepší režii převzal režisér Václav Marhoul.

Praha - Černobílý snímek o krutostech války Nabarvené ptáče se stal dnes na vyhlašování filmových cen Český lev filmem roku 2019. Snímek podle stejnojmenného románu Jerzyho Kosińského šel do klání s 11 nominacemi. Proměnil osm z nich včetně té za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší kameru. V pražském Rudolfinu bodoval i komorní, nicméně divácky úspěšný film Vlastníci, který pojednává o domovní schůzi. Proměnil tři z 12 nominací. Při udělování filmových cen bodoval také úspěšný seriál Most!

"Pokud ještě něco natočím, tak to bude úplně jiný film a jiný žánr. Nabarvené ptáče mi dalo určitý posun, tenhle snímek mě hodně naučil. Na filmařině je krásná věc, že se člověk neustále učí a neustále může jít kupředu," řekl ČTK producent, scénárista a režisér Václav Marhoul.

Nabarvené ptáče, které se dostalo i do širších nominací na americkou filmovou cenu Oscar, slavnost v Rudolfinu poznenáhlu opanovalo. Hned na úvod večera si Marhoul odnesl cenu za mimořádný audiovizuální počin. Později se na pódium vrátil pro Českého lva pro Nabarvené ptáče za nejlepší režii a také nejlepší film.

Filmová adaptace románu vznikala 11 let. Marhoul se kvůli filmu i zadlužil. "Nad vodou mě drželo to, že jsme cítil potřebu a nutnost ten film udělat, nebylo to pro mě něco, s čím bych flirtoval. Prostě jsem to musel vydržet," podotkl.

Film o tom, jakých krutostí jsou lidé schopni, získal také lvy za nejlepší kostýmy, nejlepší scénografii, nejlepší masky, nejlepší střih a za nejlepší zvuk a Vladimír Smutný si odnesl cenu za nejlepší kameru. "Pro mě je zadostiučinění to, že se mým lidem důvěra, kterou mi nějakým způsobem věnovali, ukázala ve smyslu ocenění ze strany České filmové a televizní akademie. Já mám vždycky největší radost, když mají radost moji lidé. A jestli zadostiučinění, tak se ho dostalo hlavně jim," poznamenal Marhoul.

Snímek Vlastníci šel do klání s nejvíce, tedy s 12 nominacemi. Hned zkraje večera si Klára Melíšková odnesla Českého lva jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. Další nominaci proměnil tento film za scénář pro Jiřího Havelku a pro nejlepší herečku v hlavní roli, Terezu Rambu (Voříškovou). Lví sošku převzala Ramba z rukou člena 3. odboje, stoletého Eduarda Marka.

Dva lvy za nejlepší mužský herecký výkon jak v hlavní, tak ve vedlejší roli si odnesli Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička jako představitelé roadmovie Staříci. Snímek pojednává o touze po pomstě dvou bývalých politických vězňů. Film Staříci měl deset nominací.

Nejlepším dramatickým televizním seriálem minulého roku se stal seriál České televize (ČT) Most! režiséra Jana Prušinovského, scenáristy Petra Kolečka a producenta Michala Reitlera. Osmidílná série sledovala osudy lidí ze stejnojmenného severočeského města a stala se nejúspěšnějším komediálním seriálem ČT poslední doby. Seriál se nebál drsného humoru, postavy nešetřily sprostými slovy ani narážkami na společenské či rasové menšiny.

Ocenění za nejlepší hudbu získala filmová pohádka Hodinářův učeň. Nestatutární cenu Magnesia za studentský film má Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva) za animovaný film Dcera, s nímž rovněž soutěžila o Oscara v kategorii krátkometrážní animovaný film. Ocenění za nejlepší televizní film nebo minisérii dostala detektivní minisérie Vodník režiséra Viktora Tauše. Cenu za mimořádný přínos kinematografii získal filmový producent Jaromír Kallista a jako nejlepší dokument bodoval film Dálava.

Přehled vítězů 27. ročníku filmových cen Český lev:

 

Nejlepší film

Nabarvené ptáče - producent Václav Marhoul

 

Nejlepší dokumentární film

Dálava - režie Martin Mareček, producenti Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová

 

Nejlepší režie

Václav Marhoul - Nabarvené ptáče

 

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli

Tereza Ramba - Vlastníci

 

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

Jiří Schmitzer - Staříci

 

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli

Klára Melíšková - Vlastníci

 

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Ladislav Mrkvička - Staříci

 

Nejlepší scénář

Jiří Havelka - Vlastníci

 

Nejlepší kamera

Vladimír Smutný - Nabarvené ptáče

 

Nejlepší střih

Luděk Hudec - Nabarvené ptáče

 

Nejlepší zvuk

Pavel Rejholec - Nabarvené ptáče

 

Nejlepší hudba

Ivan Acher, Michal Novinski - Hodinářův učeň

 

Nejlepší filmová scénografie

Jan Vlasák - Nabarvené ptáče

 

Nejlepší kostýmy

Helena Rovná - Nabarvené ptáče

 

Nejlepší masky

Ivo Strangmüller - Nabarvené ptáče

 

Nejlepší dramatický televizní seriál

Most!

 

Nejlepší televizní film nebo minisérie

Vodník

 

Mimořádný přínos české kinematografii

Jaromír Kallista

 

Mimořádný počin v oblasti audiovize

Nabarvené ptáče - producent Václav Marhoul

 

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena)

Dcera - Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva)

 

Dříve udělené ceny:

Nejlepší filmový plakát (nestatutární cena)

Roman Mrázek - Nabarvené ptáče

 

Cena filmových fanoušků (nestatutární cena)

Ženy v běhu - režie Martin Horský

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď