Mladý dirigent Guggeis s West-Eastern Divan Orchestra zahájili Pražské jaro

foto West-Eastern Divan Orchestra pod vedením dirigenta Thomase Guggeise zahájil cyklem Má vlast Bedřicha Smetany 77. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, 12. května 2022, Obecní dům, Praha.

Praha - Mladý dirigent Thomas Guggeis s West-Eastern Divan Orchestra v zaplněné Smetanově síni Obecního domu v Praze otevřeli 77. ročník festivalu Pražské jaro. Guggeis u orchestru na poslední chvíli nahradil dirigenta Daniela Barenboima, který se omluvil ze zdravotních důvodů. Festival orchestr zahájil státní hymnou a poté zazněl tradiční cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Koncert, který se na stejném místě koná i 13. května, odměnili diváci dlouhým potleskem vestoje.

Fotogalerie

West-Eastern Divan Orchestra založili Barenboim a americko-palestinský akademik a filozof Edward Said v roce 1999. Úmyslem tělesa je sblížit mladé Izraelce a Palestince. V orchestru působí také hudebníci z jiných států na Blízkém východě.

"Dirigent Guggeis, který zastoupí Barenboima, patří k velkým nadějím německé scény. Mladé umělce tak bude dnes večer dirigovat mladý dirigent," řekl před koncertem ČTK ředitel Pražského jara Roman Bělor.

Guggeis je ve svých 28 letech jedním z nejmladších dirigentů, kteří vedli úvodní koncert Pražského jara. Ve stejném věku v roce 2010 řídil zahajovací koncert Jakub Hrůša.

Jako součást zahájení Pražského jara se dopoledne uskutečnila Pocta Bedřichu Smetanovi - pietní akt na vyšehradském Slavíně. Organizátoři festivalu také naplánovali odpolední akci s názvem Má vlast na Kampě, jejímž vyvrcholením byl přímý přenos zahajovacího koncertu na velkoplošné obrazovce.

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazená zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.

Festival nabídne čtyři desítky koncertů. Letošní Pražské jaro uvede nový projekt Prague Offspring věnovaný soudobé hudbě. Jeho rezidenční skladatelkou je Rakušanka Olga Neuwirthová. Koncepci kombinující hudbu starých mistrů s tvorbou současných autorů přinese projekt Vize a sny. Rezidenčním umělcem festivalu se stal violoncellista Gautier Capuçon. Součástí programu letošního ročníku festivalu Pražské jaro bude představení vítězného návrhu Vltavské filharmonie v Praze a koncert pro Ukrajinu. Program završí 3. června koncert Vídeňských filharmoniků s dirigentem Andrisem Nelsonsem. Více informací se nachází na stránkách festivalu.

Loňské Pražské jaro otevřela Má vlast v podání souboru Collegium 1704. V koncertní síni mohli být i přes tehdy panující protipandemická opatření výjimečně přítomni diváci, protože koncert byl součástí pilotního projektu ministerstva kultury, který měl ukázat cestu k návratu diváků na kulturní akce.

První ročník festivalu Pražské jaro se konal v květnu 1946.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 25. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď