V Praze, Středočeském i Ústeckém kraji odvolali smogovou situaci

foto Automobily na silnici, doprava ve městě - ilustrační foto.

Praha - Meteorologové ve čtvrtek večer odvolali smogovou situaci v Praze a Středočeském kraji a později také v Ústeckém kraji. Vyplývá to ze sdělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Smogová situace zde byla vyhlášena ve středu odpoledne kvůli vysokým koncentracím přízemního ozonu v ovzduší. Vysoké hodnoty ozonu mohou být komplikací pro lidi s dýchacími problémy, pro děti a starší osoby. Měli omezit pohyb venku.

Pro pražskou aglomeraci i celý Středočeský kraj byla smogová situace zrušena k dnešním 21:25, pro Ústecký kraj ke 23:10. K jejímu vyhlášení ve středu odpoledne vedlo to, že povolené hodnoty byly krátkodobě překročeny mezi 16. a 17. hodinou.

Přízemní ozon vzniká chemickými reakcemi mezi oxidy dusíku a těkavými organickými sloučeninami, jaké nastávají za horkých letních dnů, zvláště pokud jsou spojené s bezvětřím. Na jeho vzniku se podle meteorologů podílejí také výfukové plyny, proto se s nadměrným množstvím ozonu potýkají spíše města a průmyslové aglomerace.

Smogovou situaci ČHMÚ vyhlašuje v případě, že hodinová koncentrace ozonu alespoň na jedné stanici v daném území překročí 180 mikrogramů na metr krychlový. Tento limit překročila nejvyšší naměřená čísla ve středu jen lehce a k takzvané varovné prahové hodnotě, která je 240 mikrogramů na metr krychlový, se zdaleka nepřiblížila.

Na měřicích stanicích v Praze se dnes před 21:30 hodinová koncentrace přízemního ozonu pohybovala kolem sta mikrogramů na metr krychlový. Ve středních Čechách se v té době nejvyšší naměřená hodnota blížila 120 mikrogramům. V Ústeckém kraji krátce před 23:00 nejvyšší koncentrace jen mírně překračovala 140 mikrogramů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď