V Praze se po dvouleté přestávce otevřou největší vánoční trhy

foto Zavřené stánky na Staroměstském náměstí 26. listopadu 2021 v Praze. Trhy se tam měly konat od soboty 27. listopadu do 6. ledna 2022, kvůli vládním opatřením proti covidu ale nebudou.

Praha - V Praze se po dvouleté přestávce otevřou vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. V loňském i předloňském roce se kvůli koronaviru nekonaly. Dva největší trhy v Praze začnou v sobotu 26. listopadu a potrvají do 6. ledna. Náklady na výzdobu a provoz budou minimální, řekl dnes novinářům Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů.

Na Staroměstském náměstí se v sobotu rozsvítí vánoční strom, který vyrostl v Kytlici na Děčínsku. Osvítí ho přes šest kilometrů světelných kabelů v červené a zlaté barvě a nabídne každou půl hodinu světelnou animaci. Spotřeba energie bude podle organizátorů trhu minimální. Náklady na výzdobu odpovídají zhruba 40 korunám za hodinu. Strom bude svítit každý den od 16:00 do půlnoci.

Letos se kvůli ekonomické situaci budou zdražovat nájmy stánkařů, a to zhruba o inflaci. "Po třech letech, co znovu začínáme, jsem nesmírně rád, že většina prodejců vytrvala a vydržela, velmi intenzivně pracujeme na tom, abychom vytvořili krásnou vánoční atmosféru,“ uvedl Votruba. Zdraží se i občerstvení. Klobása bude letos stát 120 korun, svařené víno bude za 90 korun. Prodejní stánky prodejci otevřou každý den od 10:00 do 22:00.

Po celé adventní období bude na Staroměstském náměstí i kulturní program. "Chybět nebudou folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Doplní je taneční vystoupení a programové bloky pro všechny generace. Kromě vystupujících z celého Česka hosté uvidí soubory z Lotyšska, Holandska, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a mnoho dalších. Bude to určitě pestré,“ řekla programová manažerka trhů Simona Štěruská. Součástí programu budou i dětské dílny, které budou otevřeny každou sobotu a neděli od 11:00 do 15:00 a naváže na ně tradiční program.

Na Staroměstském náměstí bude 79 prodejních stánků, na Václavském náměstí 25. Společnost Taiko pořádá také trhy na náměstí Republiky, které budou otevřeny od 24. listopadu do 24. prosince a organizátoři připraví 19 prodejních stánků. Na náměstí Republiky bude možné koupit v době od 18. do 24. prosince vánoční kapry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď